TP Invest wyda 40 mln zł

Mariusz Zielke
opublikowano: 10-01-2002, 00:00

TP Invest — spółka zależna TP SA — planuje w 2002 r. wydać na działalność inwestycyjną 40 mln zł, wchodząc w projekty hi-tech. Jednak biznesplan spółki może się zmienić, bo ważą się losy jej zarządu.

TP Invest, spółka zależna powołana do restrukturyzacji TP SA, ma w 2002 r. do wydania 40 mln zł na inwestycje venture capital w sektorze hi-tech. Kwota w razie konieczności może ulec zwiększeniu. Do struktury firmy wniesiono już kilkadziesiąt spółek zależnych TP SA, które mają być dofinansowane i sprzedane inwestorom branżowym lub zarządom firm. W nowej strategii telekomu TP Invest zajmuje o tyle istotne miejsce, że duża część zwalnianych z niego pracowników (TP SA planuje zwolnienie 10-12 tys. osób) ma trafić do spółek przeniesionych do TP Invest.

Drugim zadaniem TP Invest jest prowadzenie funduszu venture capital inwestującego w projekty komplementarne do spółek TP SA. Jednak na razie plany inwestycyjne pozostały na papierze. W 2001 r. spółka analizowała ponad 20 projektów, jednak do żadnej inwestycji nie doszło.

— Z perspektywy czasu okazało się to słuszne posunięcie, gdyż rynek informatyczny stracił w tym okresie na wartości w sumie około 60 proc. — ocenia osoba zbliżona do spółki.

Jej zarząd nie chce oficjalnie rozmawiać z prasą. Wiadomo jednak, że spółka może zainwestować w jeden projekt do 5 mln EUR (17,5 mln zł) z założeniem wyjścia z inwestycji po 3-5 latach.

Wszystkie te plany mogą jednak pójść do lamusa, gdyż obecnie ważą się losy zarządu TP Invest. Według nieoficjalnych informacji, władze spółki mogą zostać odwołane, a nowe — mieć inne plany biznesowe.

— Problemem TP Invest jest to, że od początku przedstawiciele France Telecom, strategicznego inwestora w TP SA, z rezerwą odnosili się do takiego pomysłu przeprowadzenia restrukturyzacji — twierdzi nasz informator.

TP Invest została powołana 17 stycznia 2000 r., jej kapitał wynosi 60 mln zł. Prezesem spółki jest Janusz Adamczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TP Invest wyda 40 mln zł