TP SA ciągnie w górę warszawskie indeksy

Przemek Barankiewicz
10-03-2003, 10:42

Od piątku warszawska giełda należy – przynajmniej pod względem wzrostu indeksów – do najsilniejszych parkietów Europy. WIG20 zbliża się do 1100 punków, ale towarzyszą temu niewielkie obroty (wyjątkiem jest TP SA). Lepsze od rynku są papiery spółek, które wcześniej należały do najsłabszych: Agory, Comarchu, Computerlandu i TP SA. Z tyłu zostają banki, wśród których pozytywnie wyróżnia się BRE.

Rynki chyba już uwzględniły w cenach to, że wojna w Iraku wybuchnie. Jeśli rada bezpieczeństwa ONZ we wtorek zagłosuje za przyjęciem rezolucji proponowanej przez USA, Irak będzie miał spokój do przyszłego poniedziałku. Jeśli rezolucja zostanie odrzucona, a wszystko na to wskazuje, inwazja może rozpocząć się już pojutrze.

Na giełdach, gdzie skończy się okres niepewności, kursy akcji pozostają stabilne. Spółki nie obawiają się konfliktu. SAP, największy europejski producent oprogramowania, oczekuje, że konflikt może odbić się na biznesie przez dwa, trzy kwartały. Wyników za cały rok jednak nie pogorszy. Deutsche Telekom, zamiast 600 mln EUR miał „tylko” 100 mln EUR straty w IV kwartale. Operatorowi udało się zmniejszyć dług o blisko 3 mld EUR. Zwyżkę w sektorze telekomunikacyjną wywołają też prognozy zysku operacyjnego MobilCom, o których donosi FT Deutschland.

Najsłabszym papierem na GPW jest Mostostal Zabrze. Spółce udało się w ubiegłym tygodniu uniknąć upadłości, ale sąd rozpatrując wniosek chyba nie znał do końca sytuacji spółki. Orzeczenie, że MZ nie utracił trwa zdolności do spłaty swych zobowiązań, podważyła decyzja śląskiej spółki o złożenie wniosku o układ z wierzycielami. Okazało się, że Kredyt Bank miał prawo przejąć władze w Business Centre 2002, do niedawna spółce zależnej od MZ. Tym samym Mostostal stracił kontrolę nad biurowcem UNI Centrum w Katowicach. Na dodatek Business Centre 2002 domaga się od giełdowej firmy wielomilionowych odszkodowań. Kurs MZ spada o 14 proc. Niewiele lepszy jest Mostostal Gdańsk, któremu także ciężko będzie uniknąć bankructwa.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TP SA ciągnie w górę warszawskie indeksy