Transakcja pod znakiem zapytania

Katarzyna Jaźwińska
11-06-2004, 00:00

Nowa stocznia zdobyła środki na zakup majątku holdingu. Na szybką transakcję nie pozwolił jednak sąd.

Przedstawiciele Stoczni Szczecińskiej Nowa (SSN), Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), jej właściciela, i politycy od miesięcy naciskali na syndyka Porty Holding (PH), by obniżył cenę majątku. Twierdzili, że dzięki temu SSN będzie mogła szybko kupić stoczniowe aktywa, które dzierżawi. Syndyk uległ namowom, a umowa została podpisana. Jednak majątek wciąż pozostaje w jego gestii.

1:0 dla menedżerów?

Na szybką transakcję nie ma co liczyć. Tomasz Żelazowski, sędzia komisarz PH, zdecydował o wstrzymaniu likwidacji do czasu wyjaśnienia szans na przeprowadzenie układu z wierzycielami. Wniosek złożył zarząd upadłej firmy.

— Odrzuciliśmy wniosek o postępowanie układowe, ale nie z przyczyn merytorycznych. Nie sprawdzaliśmy nawet, czy istnieją przesłanki do jego przeprowadzenia. Zdecydowały kwestie formalne — mówi sędzia komisarz.

A to oznacza, że sprzedaż majątku nadal stoi pod znakiem zapytania. Tomasz Żelazowski podkreśla, że piłeczka jest po stronie menedżerów. Mogą uzupełnić wniosek albo złożyć nowy. W grę wchodzi też oprotestowanie decyzji sądu. Skutkiem może być dalsze wstrzymanie sprzedaży.

— Musimy poznać uzasadnienie, nadal będziemy zabiegać o układ — mówi Krzysztof Piotrowski, prezes PH.

Do układu może wejść 600 mln zł. Przed upadłością zobowiązania PH wynosiły 2 mld zł.

Nowa poczeka

Nowa stocznia nie dąży już więc do szybkiej finalizacji transakcji. Nie zamierza kupić kota w worku.

— Na konto stoczni wpłynęły środki, które pozwalają zapłacić pierwszą transzę syndykowi. Nie przekażemy ich, dopóki nie zostaną wyjaśnione wątpliwości — mówi Andrzej Stachura, prezes SSN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Transakcja pod znakiem zapytania