Transakcje wewnątrzwspólnotowe a VAT

Łukasz Karpiesiuk
opublikowano: 07-11-2006, 00:00

Dostarczamy spółce niemieckiej płyty. Dotąd miały standardowe wymiary, ale klient zażyczył sobie ich przycinanie na wymiar. Cięcie możemy zlecić spółce, która wystawi faktury. Niemiecki klient nie chce jednak dostawać odrębnych faktur od usługodawcy za cięcie, za to jest gotowy ponieść te koszty w cenie towaru. Czy przy takim rozwiązaniu możemy odliczać VAT naliczony na usłudze cięcia, czy też poniesiemy jego koszt?

n Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów stanowi transakcję opodatkowaną według stawki 0 proc. VAT. W rezultacie nabycie usługi wykorzystywanej do tego rodzaju czynności daje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Cięcie jest usługą nabywaną dla celów sprzedaży opodatkowanej, nie ma więc podstaw do kwestionowania prawa do odliczenia. Możecie nabyć tę usługę, odliczyć VAT, a o ich wartość netto podwyższyć cenę towarów.

Gdyby jednak klient zgodził się na przyjmowanie odrębnych faktur za cięcie od spółki, która to robi, to usługa ta nie podlegałaby polskiemu podatkowi VAT, bo są to usługi na ruchomym majątku rzeczowym, które uznaje się za dokonane (i opodatkowane) na terytorium państwa członkowskiego nabywcy (czyli Niemiec), pod warunkiem że nabywca podał usługodawcy swój numer VAT ze swego państwa, a towary po wykonaniu usługi zostaną wywiezione z Polski (co w tym wypadku byłoby spełnione).

Kupujemy towary od dostawcy z Węgier. Od innego podmiotu węgierskiego otrzymujemy faktury za pośrednictwo polegające na pakowaniu i przygotowaniu towarów do transportu. Czy wartość tych usług należy wykazywać jako wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na deklaracjach VAT-7 w informacjach podsumowujących?

n Zgodnie z ustawą o VAT podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obejmuje wydatki dodatkowe: prowizje, koszty pakowania, transportu i ubezpieczenia, ale wyłącznie, gdy są pobierane przez dostawcę od nabywcy. Gdy (jak tu) pobiera je odrębny podmiot, nie ma podstaw do ich włączenia do podstawy opodatkowania.

Podajecie usługodawcy swój numer VAT, więc z tytułu tych usług trzeba rozliczyć polski VAT na zasadach tzw. importu usług. W deklaracji VAT-7 wartość netto tych usług, a także podatek należny trzeba wykazać w innej pozycji niż wartość i podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Także w deklaracjach podsumowujących należy ująć osobno wartość wewnątrz- wspólnotowych nabyć towarów.

Łukasz Karpiesiuk,

doradca podatkowy z Baker & McKenzie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Karpiesiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Transakcje wewnątrzwspólnotowe a VAT