Transformacja energetyczna dotyczy nas wszystkich

Komentarz partnera Frédéric Faroche, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupa Veolia w Polsce
opublikowano: 27-06-2021, 20:00

Unia Europejska zmierza do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Te ambitne cele środowiskowe bezpośrednio przekładają się na działalność wszystkich sektorów, a szczególne wyzwania stawiają przed energetyką. Jednak ich realizacja wymaga zaangażowania nie tylko branży, ale też władz, przemysłu i zwykłych obywateli.

Jako Veolia mamy konkretny plan całkowitego odejścia od węgla do 2030 r. Zastąpimy go w pierwszej kolejności gazem, w przyszłości wykorzystamy również biometan, wodór, a także inne paliwa, będziemy dalej rozwijać kogenerację, inteligentne sieci ciepłownicze i efektywność energetyczną. To pozwoli nam być neutralnymi klimatycznie przed połową stulecia.

Polska gospodarka oparta jest w znacznym stopniu na węglu, dlatego dla firm, zwłaszcza z branży energetycznej, redukcja gazów cieplarnianych to bardzo trudne zadanie, bo sektor należy do najbardziej emisyjnych w UE (ponad 0,5 kg CO2 na 1 kWh). Jednak koszty, które trzeba będzie ponieść, są bardzo duże. W ciągu 10 najbliższych lat w Polsce nakłady na transformację systemów ciepłowniczych sięgną 100 mld zł. Sama Veolia w latach 1997-2019 zainwestowała w sektorze energetycznym w Polsce już ponad 1,1 mld zł w rozwiązania przyjazne środowisku. Dalsze inwestycje, by były możliwe do zrealizowania, muszą być jednak rozłożone na wszystkich zainteresowanych: branżę, państwo i odbiorców.

Powinny zatem powstać programy wsparcia poszczególnych sektorów na poziomie krajowym, by wdrażane zmiany były prowadzone w najbardziej efektywny kosztowo sposób. Potrzebnym wsparciem byłaby realizacja inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jako grupa globalna mamy doświadczenia w tym zakresie i naszym zdaniem realizacja inwestycji w Polsce w tym modelu jest jak najbardziej pożądana.

Plany Veolii w Polsce są zgodne z celami unijnymi i już rozpoczęliśmy ich realizację. W pierwszej kolejności, w okresie przejściowym do 2030 r., węgiel zostanie zastąpiony paliwami mniej emisyjnymi, przede wszystkim gazem ziemnym uzupełnionym o RDF, biomasę czy źródła odnawialne. Gaz będzie odpowiedzialny za trzy czwarte naszej produkcji energii. Będziemy ją wytwarzać w kogeneracji, która jest w polskich warunkach klimatycznych najbardziej efektywnym sposobem produkcji energii. W dalszej perspektywie planujemy wykorzystać również biometan i wodór, które już znalazły się w strategii energetycznej Veolii, a także inne rozwiązania, takie jak odzyskiwanie ciepła (tzw. ciepło odpadowe) czy gaz ze składowisk odpadów. Jesteśmy też już w fazie koncepcyjnej strategii i miksu paliw do 2050 r., który ma nas doprowadzić do całkowitej neutralności klimatycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Polecane