Transport winduje statystyki upadłości

Liczba upadłości znów zaczęła rosnąć. W pierwszym kwartale największy wzrost bankructw odnotowała branża transportowa.

Liczba upadłości w pierwszym kwartale tego roku nieznacznie wzrosła w porównaniu z rokiem wcześniej — ze 198 do 200 przypadków — pokazuje Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Trochę mniej bankructw odnotował Coface, który swoje dane opiera na datach wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości — 184, czyli o 3 proc. więcej niż rok temu.

W samym marcu, wg Euler Hermes zbankrutowało 79 firm, wobec 64 w marcu 2014 r. Zsumowany obrót tych bankrutów sięgnął ponad 800 mln zł, a zatrudnienie — ok. 2,5 tys. osób. Obaj ubezpieczyciele zgadzają się co do tego, że jednym z motorów wzrostu upadłości jest obecnie branża transportowa, która cierpi z powodu ograniczeń w handlu z Rosją i Ukrainą. Zgodnie z informacjami Coface wzrost bankructw w transporcie w ciągu roku sięgnął 86 proc.

— Sytuacja zapewne szybko się nie zmieni, a dodatkowo komplikują ją nowe regulacje wprowadzane przez rząd niemiecki, dotyczące stawek płaconychkierowcom ciężarówek poruszających się pod drogach naszego zachodniego sąsiada — mówi Marcin Siwa, dyrektor oceny ryzyka w Coface.

Natomiast z wyliczeń Euler Hermes wynika, że w pierwszym kwartale ubiegłego roku opublikowano informację o upadłości 2 firm transportowych a dwa lata temu — 4, natomiast w tym roku w ciągu trzech miesięcy takich przypadków było 13. Liczba nie jest duża, ale trzeba pamiętać, że wiele firm transportowych, ma tylko 1 albo dwie ciężarówki. Tak drobni przedsiębiorcy znikają z rynku bez postępowania sądowego, często nie są też wykreślane z rejestrów. Znaczący jest zatem wzrost liczby upadłościtych firm, które były na tyle duże, żeby możliwe było przeprowadzenie postępowania upadłościowego. Zdaniem Michała Modrzejewskiego, dyrektora analiz branżowych w Euler Hermes, to efekt nie tylko doraźnych problemów, jakim jest embargo, ale przede wszystkim dużego rozdrobnienia rynku, małego udziału w najbardziej dochodowych w transporcie niszach oraz sporej przestępczości w tej branży. W pierwszym kwartale tego roku wzrosła liczba bankructw także w branży usługowej i produkcji, a spadła w budownictwie i handlu hurtowym. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Transport winduje statystyki upadłości