Tria: polityka MFW stanowi zagrożenie

  • PAP
opublikowano: 21-01-2019, 21:50

Minister gospodarki i finansów Włoch Giovanni Tria powiedział w poniedziałek, że polityka ekonomiczna zalecana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) stanowi zagrożenie dla światowej gospodarki, a działania rządu w Rzymie nie są ryzykowne.

Zapytany o opublikowane tego dnia prognozy MFW dotyczące wzrostu, z których wynika, że Włochy wraz z Chinami i brexitem są jednym z zagrożeń dla globalnej gospodarki, Tria powiedział dziennikarzom w Brukseli: "Czwarte ryzyko to polityka zalecana przez MFW".

Giovanni Tria
Zobacz więcej

Giovanni Tria fot. Bloomberg

"Włochy nie stanowią zagrożenia dla gospodarki europejskiej i globalnej" - podkreślił minister. Zaznaczył, że finansowanie wydatków przez zwiększenie deficytu to właściwa polityka w obecnym cyklu gospodarczym.

Włochy planują w tym roku 2-procentowy deficyt budżetowy, głównie w celu zwiększenia wydatków socjalnych i emerytalnych. Tria wykluczył, że Włochy mogą rozważyć na tym etapie dodatkowe środki budżetowe na ten rok, aby przeciwdziałać oczekiwanemu spowolnieniu gospodarki - zauważa agencja Reutera.

MFW obniżył prognozy wzrostu światowego PKB na 2019 rok o 0,2 pkt proc. do 3,5 proc., a w 2020 roku o 0,1 pp. do 3,6 proc. - wynika z ogłoszonej w poniedziałek styczniowej edycji World Economic Outlook, sztandarowej publikacji MFW. Obniżenie prognoz uzasadniono m.in. spowolnieniem w Europie oraz trwającymi konfliktami handlowymi.

"Rewizja w dół po części odzwierciedla słabszą dynamikę wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2018 roku, w tym w Niemczech po wprowadzeniu nowych standardów emisji spalin, i we Włoszech, gdzie ryzyko związane z długiem państwowym i finansowym wpłynęło negatywnie na popyt krajowy i obniżyło nastroje na rynkach finansowych. Recesja w Turcji będzie głębsza niż oczekiwano" - napisano w raporcie.

Dodano, że to kolejna rewizja w dół; w październiku obniżenie prognoz uzasadniano wprowadzaniem barier celnych między USA a Chinami. Według prognoz w 2019 roku dynamika wzrostu światowego PKB będzie najniższa od trzech lat. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy