Trochę mniej blue chipów

Paulina Sztajnert
opublikowano: 11-07-2005, 00:00

W portfelach OFE jak zwykle prym wiodły największe spółki GPW. Ale fundusze powoli próbują się od nich uniezależnić.

Fundusze emerytalne (OFE) zaprezentowały półroczną strukturę portfeli, czyli wszystkie walory, które na koniec czerwca 2005 r. stanowiły ponad 1 proc. wartości ich aktywów. Okazało się, że znów portfel akcji OFE został zdominowany przez spółki o najwyższej kapitalizacji, wchodzące w skład indeksu WIG20.

Więcej w ING BSK...

— Porównując półrocze do półrocza, w portfelach nie zaszły drastyczne zmiany, choć widać, że fundusze próbują się uniezależnić od blue chipów. Pomaga im w tym spore ożywienie na rynku pierwotnym — mówi Tomasz Publicewicz, wiceprezes Analiz OnLine.

W sumie na koniec czerwca fundusze miały 21 spółek, które stanowiły ponad 1 proc. warto- ści ich aktywów. Łącznie warte były one na koniec półrocza 9,05 mld zł. Pół roku wcześniej było ich 27 (za 12,7 mld zł).

Wszystkie OFE ulokowały dużą część aktywów w akcjach TP SA, PKN Orlen oraz PKO BP (wyjątek stanowi OFE Bankowy, który nie może inwestować w akcje spółek powiązanych).

Najwięcej środków fundusze ulokowały w PKN Orlen — 2,47 mld zł (ponad 300 mln zł mniej niż na koniec grudnia), co oznacza, że OFE mają łącznie około 16 proc. w kapitale firmy. Z tego ponad 1 mld zł w akcje płockiej spółki zainwestował OFE Commercial Union.

W Telekomunikację Polską fundusze zainwestowały ponad 1,9 mld zł. To o 680 mln zł mniej niż na koniec grudnia. Z kolei w PKO BP zainwestowały 1,6 mld zł, o ponad 600 mln zł mniej niż pół roku wcześniej. Z kolei większym niż pół roku temu zainteresowaniem cieszyły się akcje ING Banku Śląskiego. Znalazły się w portfelach czterech OFE: Bankowy, CU, Pocztylion i Sampo. Na koniec grudnia interesował się nimi wyłącznie fundusz CU, który ulokował w akcjach banku 321 mln zł. Teraz zaangażowanie OFE w ING BSK wzrosło do 480 mln zł.

...wypadł BZ WBK

Całkowicie natomiast z portfeli OFE zniknął BZ WBK. W gronie bankowych inwestycji znalazł się także OTP Bank w portfelu OFE ING (1,11 proc. aktywów). To jedyna spółka zagraniczna z ponad 1-proc. udziałem. Z grona spółek, które stanowiły ponad 1 proc. aktywów OFE, wypadły m.in. Groclin, GTC, Hutmen, Netia, Prokom i Świecie. Dołączył natomiast Boryszew.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trochę mniej blue chipów