Trójmiasto przyjmie emigrantów

Jacek Pochłopień
opublikowano: 06-11-1998, 00:00

Trójmiasto przyjmie emigrantów

ZA CHLEBEM: Należy liczyć się z napływem do miasta poszukujących pracy mieszkańców ubogich terenów rolniczych obecnego województwa słupskiego — mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. fot. ARC

Stolica województwa będzie najsilniejszym ośrodkiem w regionie, ale o pozycję w kraju Gdańsk będzie musiał ostro walczyć. Stolicy województwa grozi w dodatku najazd mieszkańców z ubogich kresów regionu — województwa słupskiego i elbląskiego.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, optymistycznie patrzy w przyszłość miasta.

— Dowodem wskazującym na pozytywne trendy w naszej gospodarce jest rekordowy, nawet w skali europejskiej, poziom stopy bezrobocia, która w naszym mieście niewiele przekracza 2 proc. — mówi Paweł Adamowicz.

Wskaźnik ten może się jednak w najbliższym czasie znacznie pogorszyć. Paweł Adamowicz spodziewa się bowiem napływu do miasta mieszkańców ubogich terenów rolniczych obecnego województwa słupskiego. Praktycznie niemożliwe jest znalezienie pracy na terenach rolniczych, gdzie prym wiodły PGR-y.

Kiepskie drogi

Dużym problemem Trójmiasta jest komunikacja. Do jego rozwiązania potrzebne są pieniądze z budżetu państwa. Paweł Adamowicz uważa, że wzrost znaczenia Gdańska ułatwi modernizację dróg łączących port i lotnisko z centrum miasta. Realna jest natomiast poprawa stanu środowiska naturalnego. Wkrótce zakończy się budowa oczyszczalni Wschód, która polepszy jakość wody w Zatoce Gdańskiej.

Kłopoty z kasą

— Reforma administracyjna powinna stać się przyczynkiem do dalszego dynamicznego rozwoju miasta. Zapowiadany system finansowania przekazywanych nam zadań wzbudza pewne wątpliwości, jednak jego założenia pozwalają na oddanie władzy społecznościom lokalnym i regionalnym — uważa Paweł Adamowicz.

Jacek Pochłopień

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Pochłopień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Trójmiasto przyjmie emigrantów