Trójmorze wciąż pozostaje iluzją

opublikowano: 29-06-2021, 20:00

Inicjatywa Trójmorza zawiązana została w 2016 r. na szczycie w Dubrowniku, zaś umocniona w 2017 r. na kolejnym w Warszawie, z gościnnym udziałem Donalda Trumpa.

Jej twórcami, którzy rozpięli polityczny pomost nad sporą połacią Europy, byli prezydenci Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović. Centroprawicowa Chorwatka przegrała jednak w 2020 r. walkę o reelekcję, jej socjaldemokratyczny następca Zoran Milanović absolutnie nie czuje się współpatronem pomysłu. Brak chorwackiego filaru zdwojonym entuzjazmem nadrabia Andrzej Duda, we wtorek potwierdził to w Lublinie podczas regionalnego forum Trójmorza.

Donald Trump silnie poparł Trójmorze specjalnie dla Kolindy Grabar-Kitarović. Spośród trojga patronów inicjatywy prezydencką reelekcję w 2020 r. uzyskał tylko Andrzej Duda.
CARLOS BARRIA / Reuters / Forum

Gospodarczym ramieniem inicjatywy politycznej jest założony w 2019 r. Fundusz Trójmorza. Ma inwestować w trzech obszarach – transporcie, energetyce oraz technologiach cyfrowych. Inicjatorem, współzałożycielem i głównym inwestorem funduszu jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jego prezes Beata Daszyńska-Muzyczka oszacowała potrzeby regionu między Morzem Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim do 2030 r. (dla wyrównania poziomu jego infrastruktury z Europą Zachodnią) na niewyobrażalną kwotę… 600 mld EUR. Fundusz realnie ocenia pułap zasobów własnych na 3–5 mld EUR, ale na razie nawet taka kwota pozostaje abstrakcją. Przez dwa lata uzbierano 925 mln EUR, z czego wsad BGK wynosi 750 mln EUR, czyli aż 81 proc. Pozostałe 19 proc., czyli 175 mln EUR, to zrzutka instytucji finansowych (po jednej z państwa) z: Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii. Wychodzi średnio po 21,9 mln EUR na państwo, co w zestawieniu z zaangażowaniem Polski poprzez BGK wygląda po prostu śmiesznie. Notabene Austrii oraz wyszehradzkich Czech i Słowacji nie stać nawet na tak symboliczny datek. Gdzieś w tle krąży jeszcze obietnica 300 mln USD zasiłku od rządu USA. Zestawienie suchych liczb obnaża prawdę o stanie inwestycyjnego ramienia Inicjatywy Trójmorza. Nawet najbardziej zaangażowany i szczytny słowotok polityczny nie przesłoni iluzoryczności trwającego już pięć lat przedsięwzięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane