Trudny region z dużymi rezerwami mocy

opublikowano: 22-02-2018, 22:00

Ranking „PB” Reprezentanci firm — Gazel Biznesu z województwa łódzkiego spotkali się w hotelu Doubletree by Hilton, aby świętować swoje sukcesy i rozmawiać o przyszłości

Łódzki podranking Gazel Biznesu 2017 różni się od zestawień z innych województw. O ile bowiem jego laureaci osiągają równie spektakularne zwyżki obrotów i zyski, jak przedsiębiorcy z innych regionów, o tyle liczba firm w najnowszym zestawieniu zmniejszyła się wyjątkowo znacznie w porównaniu z poprzednimi edycjami. Gala była więc okazją zarówno do omówienia źródeł sukcesów, jak i szukania przyczyn spadku liczby Gazel Biznesu w województwie.

Lokalna specyfika

— To nigdy nie był łatwy region, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Jednym z powodów jest bliskie sąsiedztwo Warszawy, która „wysysa” kadry, co może istotnie utrudniać rozwój lokalnym firmom. Poza tym Łódź długo wracała do gospodarczej równowagi, po przemianach gospodarczych początku lat 90., w przywracaniu której wielkie zasługi ma prezydent miasta, pani Hanna Zdanowska — mówili Anna Grzegorzewska i Marek Wawrzyńczyk, współwłaściciele handlującej materiałami budowlanymi firmy Chemservice. Stwierdzili, że ożywienie gospodarcze pozwala ich firmie osiągać bardzo dobre wyniki, jednakże problemem jest nierzetelność płatnicza odbiorców i w tym względzie oczekiwaliby takich zmian prawa, które zapewniałyby dostawcom większe bezpieczeństwo. Na problem z nieterminowymi płatnościami za usługi zwracały uwagę także przedstawicielki firmy WIS Group z Opoczna. Potwierdziły również opinię o wpływie „ucieczki” kadr na możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.

— Dla firm logistycznych Łódzkie to doskonały region. Decyduje o tym układ autostrad i dróg, a także lokalizacja centrów logistycznych wielu firm. Sytuacja na rynku pracy sprawia jednak, że odczuwamy wielką konkurencję o kierowców i to nie tylko ze strony firm działających w większych ośrodkach, lecz przede wszystkim z zagranicy — mówiły Marta Janus i Urszula Łada z WIS Group.

Atuty i plany

Również laureat drugiego miejsca w regionie — Grupa Transportowa z Piotrkowa Trybunalskiego, czerpie korzyści z położenia regionu.

— Dzięki temu, że działamy właśnie w Łódzkiem, nasze ciężarówki praktycznie nie przejeżdżają „pustych kilometrów”. Jeśli zaś chodzi o opóźnienia w regulowaniu zobowiązań, radzimy sobie, utrzymując własny dział windykacji, ubezpieczając kontrakty, a także sprawdzając rzetelność płatniczą potencjalnych kontrahentów. Jeżeli miałbym wskazać powody spadku liczby Gazel Biznesu w regionie, to z punktu widzenia mojej branży ich po prostu nie dostrzegam — mówił Tomasz Macherowski, prezes Grupy Transportowej.

Podkreślił ponadto, że firma rozbudowuje sieć oddziałów regionalnych i rozwija dział przewozów promowych, co powinno jej zapewnić powrót na pierwsze miejsce w regionalnym rankingu, zajmowane przed rokiem. Również tegoroczny lider łódzkich Gazel Biznesu — spółka Polska Grupa Ceramiczna, stawia na rozwój i ekspansję.

— Zwiększamy eksport, zwłaszcza do Czech i na Słowację. Ponadto rozwijamy marki własne i powiększamy zaplecze logistyczne. Niedawno wynajęliśmy od Panattoni nowy, większy magazyn — opowiadał o działaniach Polskiej Grupy Ceramicznej Seweryn Kartkowski, prezes tej spółki. Ekspansję i rozwój planuje również laureat trzeciego miejsca — spółka Kopbud wyspecjalizowana w generalnym wykonawstwie obiektów komercyjnych, jak magazyny, hale fabryczne, centra handlowe.

— Dotychczas budowaliśmy głównie obiekty mniejsze — około 2 tys. mkw. W tym roku ubiegamy się o kontrakty na realizację dużo większych zleceń. Ponadto mamy w planach wejście w nowy dla nas segment rynku, tzn. budowę domów mieszkalnych — zapowiadał Bartłomiej Woźnica, współwłaściciel Kopbudu.

O źródłach wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw z województwa łódzkiego, które ma do dyspozycji Polski Fundusz Rozwoju, opowiedział podczas gali Piotr Kuba, członek zarządu PFR TFI, który z dumą podkreślał swoje łódzkie pochodzenie. Jest więc nadzieja, że realizacja ambitnych planów firm z regionu, wsparta narzędziami oferowanymi przez PFR, sprawi, że w przyszłej edycji Gazel Biznesu ich łódzki podranking wróci do notowanej dawniej liczby firm, a może nawet ją przekroczy.

Partner strategiczny: Polski Fundusz Rozwoju

Partnerzy: Volkswagen Group Polska Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej DPD Polska Play dla Firm proALPHA Polska

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane