Trump radzi Chinom nie odpowiadać na cła

opublikowano: 13-05-2019, 13:35

Prezydent Donald Trump ostrzegł Chiny, aby nie podejmowały działań odwetowych w odpowiedzi na podwyższenie w USA cła na import z Chin, donosi Reuters.

- Nie ma powodu, aby amerykańscy konsumenci płacili cła – napisał Trump na Twitterze w poniedziałek. – Chiny nie powinny odpowiadać, tylko pogorszą sprawę! – dodał.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

Prezydent USA powtórzył, że w celu uniknięcia ceł firmy powinny przenieść produkcję z Chin do innych krajów.

- Powiedziałem wprost prezydentowi Xi i wszystkim swoim licznym przyjaciołom w Chinach, że Chiny zaszkodzą sobie bardzo jeśli nie zawrzemy umowy, bo firmy będą zmuszone przenieść się z Chin do innych krajów. Zbyt drogo kupować w Chinach. – napisał Trump. – Macie świetną umową, prawie skończoną i wycofujecie się! – dodał.

W piątek USA podwyższyły z 10 do 25 proc. cła na import z Chin wartości 200 mld USD. Trump straszył tydzień wcześniej, że może podwyższyć także cło na pozostały import z Chin, wartości 325 mld USD. Oznaczałoby to objęcie wyższymi stawkami praktycznie całego import z Chin do USA. Prezydent USA tłumaczył podwyższenie ceł próbą zmiany przez stronę chińską ustaleń zawartych w ramach negocjacji handlowych z USA.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy