Czytasz dzięki

Trump wzywa „monopol OPEC” do obniżenia cen ropy

opublikowano: 20-09-2018, 14:30

Prezydent Donald Trump zareagował na wzrost cen ropy w okolicę 80 USD za baryłkę. Zwrócił się do OPEC, aby spowodował spadek cen surowca.

- Chronimy kraje na Bliskim Wschodzie, nie byłyby zbyt długo bezpieczne bez nas, a jednak nadal dążą do coraz wyższej ceny ropy! Zapamiętamy to. Monopol OPEC musi obniżyć ceny teraz! – napisał Trump na Twitterze.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

Oprócz wzrostu cen ropy, do którego przyczyniły się także dane o spadku jej zapasów w USA, motywacją dla Trumpa mogło być zbliżające się spotkanie państw należących do OPEC i ich sojuszników, m.in. Rosji. Prezydent USA mógł także zdecydować się na interwencję po doniesieniach, że Arabia Saudyjska jest za wzrostem notowań ropy powyżej 80 USD.

W czwartek ropa Brent z listopadowych kontraktów tanieje o 0,2 proc. do 79,29 USD. Taką samą zniżkę notuje ropa WTI z listopadowych kontraktów, której baryłka kosztuje 70,91 USD. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane