Trwa dobra passa czeskiej korony

WST, Bloomberg
opublikowano: 18-02-2010, 12:30

Czeska korona wzmacnia się w czwartek trzecią sesję z rzędu i znalazła na najwyższym poziomie od ponad dwóch miesięcy. Powodem aprecjacji czeskiej waluty była wypowiedź wice gubernatora banku centralnego Mojmira Hampla, który jako dosyć prawdopodobną ocenił podwyżkę stóp procentowych.

W stosunku do euro korona wzmocniła się o 0,8 proc. do 23,634 notując najwyższą dzienną zwyżkę od 8 grudnia 2009 r.

Jak powiedział Hampla w wywiadzie dla Hospodarske Noviny, stopy procentowe w Czechach prawdopodobnie osiągnęły dno i istnieje duże prawdopodobieństwo ich ruchu w górę.

Od sierpnia 2008 r. do grudnia 2009 r. centralny bank Czech zredukował stopy procentowe siedmiokrotnie obniżając je do rekordowo niskiego poziomu 1 proc.

„Siła korony wynika głównie z prowadzonych spekulacji odnośnie „szybkiego” zacieśniania polityki monetarnej przez bank centralny” – ocenił Gyula Toth, strateg rynków wschodzących z wiedeńskiego oddziału UniCredit.

„Wielu inwestorów zamyka krótkie pozycje na koronie, która jest jedną z najpopularniejszych w handlu walut od października minionego roku” – dodaje strateg.

Krótka pozycja oznacza obstawienie zakładu, że cena aktywu będzie spadać. Od 1 października 2009 r. wartość czeskiej waluty jako jedyna spośród walut rozwijających się krajów osłabła w tym okresie, notując 1,1 proc. przecenę.

W ciągu ostatnich trzech dni korona zyskała 1,6 proc. wspierana m.in. informacjami o wzroście rejestracji samochodów sugerującym odbicie w gospodarce.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane