Trybunał prześwietli ordynację podatkową

Jarosław Królak
05-03-2003, 00:00

Minister finansów będzie musiał bronić ordynacji podatkowej. Dziś lub jutro Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem ekspertów, niektóre przepisy ordynacji są sprzeczne z Konstytucją RP, a co gorsza — niebezpieczne dla obrotu gospodarczego.

Nowe przepisy ordynacji podatkowej powstały w Ministerstwie Finansów. Weszły w życie 1 stycznia 2003 r.

Krytyczne opinie pod ich adresem pojawiły się już wtedy, gdy były dopiero w fazie projektu. Nie tylko politycy opozycyjni wyrażali swoje obawy. Przede wszystkim alarmowały organizacje przedsiębiorców oraz prawnicy.

Już w październiku 2002 r. Krajowa Izba Gospodarcza zaprezentowała poważne zagrożenia dla obrotu gospodarczego wynikające z kontrowersyjnych przepisów ordynacji podatkowej. W grudniu Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) poinformowała, że zamierza je zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego (TK).

W drugiej połowie lutego 2003 r. wniosek w tej samej sprawie do TK skierował rzecznik praw obywatelskich wspólnie z prezesem NSA.

PKPP postanowiła solidnie przygotować się do sądowej konfrontacji z fiskusem. Zwróciła się o opinie do niezależnych ekspertów. Analizy trwały prawie trzy miesiące.

Teraz już nie ma wątpliwości. Ordynację podatkową musi zbadać TK. Wniosek ma zostać wysłany jeszcze dzisiaj lub jutro.

Niektóre nowe przepisy ordynacji podatkowej znalazły się pod pręgierzem krytyki równie silnej, jak pomysły wprowadzenia abolicji podatkowej i powszechnych deklaracji majątkowych. Minister Kołodko już raz sromotnie przegrał w trybunale. Abolicja podatkowa i deklaracje majątkowe zostały okrzyknięte największymi bublami prawnymi w ostatnim czasie. Tak też ocenili je sędziowie trybunału.

Miejmy nadzieję, że bardzo niebezpieczne dla obrotu gospodarczego przepisy ordynacji podatkowej zostaną wyelimino- wane z polskiego systemu prawnego.

Okiem eksperta

Znowelizowana ordynacja podatkowa jest ustawą wyjątkowo złą. Zawiera dużo represyjnych, wrogich dla podatników przepisów.

Wiele regulacji jest sprzecznych z Konstytucją. Naruszają podstawowe zasady demokratycznego państwa prawa. Łamią zasadę pewności prawa. Ordynacja podatkowa ma chronić interesy budżetu państwa. Uważam, że piętnowane przepisy nie przyniosą istotnych wpływów do budżetu, będą tylko represjonować podatników. Dlatego dobrze, że TK je zbada.

Witold Modzelewski prezes Instytutu Studiów Podatkowych

Okiem eksperta

Trybunał powinien zbadać niektóre przepisy znowelizowanej ordynacji podatkowej. Szczególnie niepokojące jest wprowadzenie tzw. klauzuli obejścia prawa (art. 24b). Zapis ten może być uznany za sprzeczny z Konstytucją, z zasadami zaufania obywateli do państwa, wolności gospodarczej, pewności opodatkowania. Prawa podatników zostały ograniczone. Wnioskodawcy mają szanse wygrać w trybunale.

Andrzej Dębiec szef działu podatkowego w kancelarii prawnej Lovells

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Trybunał prześwietli ordynację podatkową