Trzaskowski poparł Wentę i Kroeniga

  • DI
opublikowano: 01-11-2018, 09:53

Wybrany na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski udzielił w środę poparcia Bogdanowi Wencie, który startuje w wyborach na prezydenta Kielc, oraz ubiegającemu się o reelekcję w Skarżysku-Kamiennej Konradowi Kroenigowi.

Trzaskowski podczas konferencji prasowej w Skarżysku-Kamiennej udzielił poparcia Kroenigowi (Komitet Przyszłość i Rozwój Skarżyska-Kamiennej), który w pierwszej turze wyborów zdobył najwięcej głosów – 8164 (42,26 proc.) i w niedzielę zmierzy się z kandydatem PiS Mariuszem Bodo, na którego zagłosowało 6420 osób (33,23 proc.).

"Od kilku dni jeżdżę po Polsce i przede wszystkim spotykam się z ludźmi, którzy łączą doświadczenie i dobrą energię i tutaj, w Skarżysku, mamy dokładnie taki przykład. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ chcemy, żeby nasze miasta były otwarte, europejskie, żeby skupiały się na jakości życia, ale również żeby władali nimi ludzie, którzy potrafią ściągać inwestycje, którzy są w stanie rozwijać miasta oraz zapewniać nowe miejsca pracy. Zwłaszcza w takim miejscu jak Skarżysko jest to niezwykle istotne" – mówił Trzaskowski.

Dodał, że ze swojej strony może zapewnić współpracę z Kroenigiem. "Konrad reprezentuje to, co najlepsze – z jednej strony doświadczenie, mimo młodego wieku, ale z drugiej strony energię i wigor, które są niesłychanie potrzebne do tego, żeby miasta się mogły rozwijać i żeby mogły patrzeć w przyszłość z optymizmem" – zaznaczył Trzaskowski.

Podkreślił, że niesłychanie istotne jest to, żeby ludzie, którzy mieszkają w Skarżysku, mogli tutaj zostać, wiązać swoje perspektywy z tym miastem. "Konrad Kroenig to na pewno zapewni" – dodał Trzaskowski.

Kroenig w rozmowie z PAP zaznaczył, że w tej kadencji samorządowej dzięki jego działaniom bezrobocie w mieście spadło z 25 do 15 proc. "Miasto było na skraju bankructwa, teraz mamy pełną płynność. Mało tego, udało się zrealizować szereg inwestycji, a przed nami olbrzymie inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych, też skutecznie o nie aplikujemy i de facto przed Skarżyskiem stoi olbrzymi skok cywilizacyjny" – mówił Kroenig.

Zapytany o swoje szanse przed drugą turą wyborów podkreślił, że ocenia je wysoko. "Trzeba pamiętać, że elektorat PiS to jest między 30 a 40 proc. Myślę, że on większy nie będzie także i tutaj, natomiast nie ukrywam, że o wszystkim zadecyduje frekwencja" – dodał Kroenig.

Przed wizytą w Skarżysku-Kamiennej Trzaskowski spotkał się w Kielcach z Wentą (KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty), który w pierwszej turze wyborów uzyskał 37,62 proc. głosów; urzędujący od 2002 r., popierany przez Zjednoczoną Prawicę Wojciech Lubawski (KWW Porozumienie Samorządowe Wojciech Lubawski) – 29,20 proc.

W rozmowie z PAP Trzaskowski podkreślił, że według niego Wenta będzie dużo lepszym prezydentem niż Lubawski przede wszystkim dlatego, że jest osobą z szerokimi, europejskimi horyzontami. "Chce miasta otwartego, też się skupia na jakości życia, a przede wszystkim jest osobą niesłychanie doświadczoną i myślę, że ta zmiana się Kielcom przyda" – mówił.

"Z Bogdanem rozmawialiśmy też o tym, że jeżeli zostałby prezydentem, to na pewno będziemy ze sobą współpracować, zwłaszcza że taka współpraca jest potrzebna, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie inwestycyjne, kwestie dotyczące choćby połączeń infrastrukturalnych" – dodał Trzaskowski.

Do tej pory publicznie swoje poparcie przed II turą wyborów w Kielcach przekazali Wencie: Krzysztof Adamczyk, który jako kandydat bezpartyjny startujący z listy komitetu PSL otrzymał 4,46 proc. głosów, szef miejskich struktur SLD Marcin Chłodnicki (4,12 proc.) oraz lider świętokrzyskiej PO, poseł Artur Gierada, który był kandydatem Koalicji Obywatelskiej (7,43 proc.).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane