Trzech ochroni Elektrim

Zieliński Marcin, Sroka Jarosław
26-02-1999, 00:00

Trzech ochroni Elektrim

DOBRY RUCH: Barbara Lundberg, szefowa Elektrimu, odda przywilej ochrony ubezpieczeniowej holdingu — wartego ponad 3 mld zł — trzem renomowanym ubezpieczycielom. fot. ARC

Trzy towarzystwa ubezpieczeniowe: TUiR Warta oraz Allianz Polska i Gerling Polska, ubezpieczą cały majątek holdingu Elektrim. Umowa zostanie podpisana na początku marca. Transakcja obejmie jednak tylko ryzyko majątkowe Elektrimu.

Konsorcjum Warty oraz dwóch ubezpieczycieli z niemieckim rodowodem zwyciężyło w przetargu, rozpisanym przez Elektrim na kompleksową ochronę całego holdingu. Udział Warty jest zrozumiały, ze względu na powiązania kapitałowe między firmami. Gerling natomiast jest liderem w ubezpieczeniach finansowych i ma doświadczenie w asekuracji wielkich spółek. Z kolei Allianz to potęga ubezpieczeniowa powiązana kapitałowo z niemieckim Hermesem — specjalistą od ubezpieczeń handlowych.

Wszystko, ale nie życie

— Ubezpieczymy całą grupę Elektrimu. Bierzemy odpowiedzialność za majątek holdingu, w tym samochody, maszyny i urządzenia. Będziemy asekurować ryzyko przerwania produkcji (business interruption) oraz wszelkie rodzaje ryzyka finansowego firmy. Weźmiemy na siebie wszystkie ubezpieczenia non-life, co oznacza, że nie zaoferujemy pracownikom holdingu polis życiowych — mówi przedstawiciel jednego z asekuratorów.

Pragnący zachować anonimowość szef kolejnej spółki ubezpieczeniowej podkreśla, że potężne firmy zwykle różnicują swój portfel ubezpieczeń i kupują polisy różnych towarzystw.

— Elektrim postawił nas w komfortowej sytuacji. Zostaliśmy zaproszeni do stołu i omówiono z nami szczegóły dotyczące transakcji — dodaje przedstawiciel firmy. Takie rozwiązanie daje towarzystwom pewność, że Elektrim nie będzie korzystał z oferty konkurencji.

Ubezpieczają wielkich

Gerling jest ekspertem w ubezpieczeniach finansowych. W skład grupy wchodzi Gerling Konzern Speziale, który — obok Hermesa i grupy Cofas — jest liderem tych ubezpieczeń.

Gerling Polska pomógł znajdującym się w poważnych tarapatach finansowych zakładom WSK Mielec. Firma wchodzi też w skład poolu asekurującego Hutę Katowice. Warta również znalazła się w tym konsorcjum. Drugi na naszym rynku ubezpieczyciel chroni także ryzyka m.in. Stoczni Szczecińskiej.

Marcin Zieliński, JS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zieliński Marcin, Sroka Jarosław

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzech ochroni Elektrim