Trzecia spadkowa sesja na Wall Street

opublikowano: 01-10-2014, 22:21

S&P500 zakończył sesję 1,3 proc. spadkiem i najniższą wartością od 12 sierpnia. Dow Jones stracił 1,4 proc. i zszedł poniżej 17 tys. pkt. Nasdaq spadł o 1,6 proc.

Indeksy amerykańskich rynków akcji spadły trzecią sesję z rzędu. Indeks małych spółek Russel 2000 spadł o ponad 10 proc. od szczytu, co oznacza techniczną korektę. Spadki kursów tłumaczono w środę słabym odczytem wrześniowego wskaźnika aktywności przemysłu ISM, a także niepokojem inwestorów o rozwój wypadków na Ukrainie, w Iraku i w Hongkongu. Rosną także obawy o wyniki amerykańskich spółek w związku ze słabą koniunktura na świecie i umocnieniem się dolara, który we wtorek osiągnął największą wartość od czterech lat wobec koszyka sześciu głównych walut. Odbiciem tych obaw była przecena akcji Forda po obniżeniu przez niego w środę prognozy tegorocznego zysku. Przecenę akcji linii lotniczych wywołała wiadomość o pierwszym przypadku Eboli w USA, z tego samego powodu drożały akcje producentów leków. Zdrożało złoto i ropa, a także obligacje skarbowe USA. Wzrósł indeks dolara. 

Bloomberg

Na zamknięciu spadała wartość indeksów 9 z 10 głównych segmentów S&P500. Największa przecena miała miejsce w segmentach materiałowym (-2,3 proc.), przemysłowym i energii (po -1,9 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty dóbr codziennego użytku (-0,6 proc.) i użyteczności publicznej (0,5 proc.). Na zamknięciu taniało 88 proc. spółek z S&P500 i 95 proc. z Nasdaq 100. Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones spadały kursy 29. Najmocniej taniały akcje Boeinga i Johnson & Johnson (po -2,1 proc.) i Intela (-2,4 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się Cisco Systems (-0,6 proc.), Wal-Mart (-0,5 proc.) i Coca-cola (0,2 proc.). 

 
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane