Trzecia wzrostowa sesja S&P500 i Nasdaq

opublikowano: 06-07-2022, 22:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

S&P500 rósł na zamknięciu o 0,4 proc. Średnia Przemysłowa Dow Jones zyskała 0,2 proc., a Nasdaq kończył sesję zwyżką o 0,35 proc.

Inwestorzy z amerykańskich rynków akcji czekali w środę na publikację zapisków z czerwcowego posiedzenia FOMC. Ponieważ miała nastąpić dopiero na dwie godziny przed zakończeniem sesji wcześniej niewiele się działo. Dane makro nie wywołały większej reakcji, zwłaszcza, że pokazały mieszany obraz gospodarki. Liczba ofert pracy w maju okazała się większa niż oczekiwano, co wskazuje na dalszy problem firm ze znalezieniem chętnych do pracy. Wskaźnik ISM aktywności sektora usług natomiast spadł najniżej od maja 2020 roku przy słabnących nowych zamówieniach i zatrudnieniu. Rynek akcji ożywił się dopiero po publikacji „minutes”. Pomimo ich „jastrzębiego” wydźwięku indeksy ruszyły w górę. Przeważała opinia, że stało się tak, bo rynek nie znalazł w zapiskach nic, czego już się nie spodziewa. Część komentatorów sugerowała jednak, że pozytywnie odebrana została sygnalizowana determinacja Fed w walce z inflacją. W ostatnich minutach handlu pojawili się chętni do wykorzystania wzrostowego rajdu w końcówce sesji co zredukowało wzrost głównych indeksów. Wolumen handlowanych akcji był niższy niż przeciętnie. Rentowność obligacji USA rosła w środę i nadal była odwrócona. Umacniał się dolar. Ropa WTI, pomimo potężnej przeceny we wtorek, w środę nadal taniała i weszła w rynek niedźwiedzia.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu drożało 54 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał w 8 z 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej drożały spółki ochrony zdrowia (0,7 proc.), IT (0,9 proc.) oraz użyteczności publicznej (1,0 proc.), które w tym roku są po spółkach energii najlepszą inwestycją na amerykańskim rynku akcji. Jako jedyne przewagę podaży notowały segmenty finansowy (-0,25 proc.), dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-0,4 proc.) i energii (-1,7 proc.).

W Średniej Przemysłowej Dow Jones zdrożało 18 z 30 blue chipów. Najmocniej drożały spółki ubezpieczeniowe UnitedHealth Group (2,0 proc.) i Travelers (1,6 proc.) oraz gigant IT Cisco Systems (1,7 proc.). Największe spadki kursów notowały bank inwestycyjny Goldman Sachs (-1,2 proc.), koncern naftowy Chevron (-1,3 proc.) oraz właściciel sieci aptek Walgreens Boots Alliance (-1,9 proc.).

Choć Nasdaq Composite kończył sesję wzrostem, to 54 proc. z ponad 3,7 tys. spółek wchodzących w skład indeksu taniało na zamknięciu. Drożała jednak większość spółek technologicznych o największej wartości rynkowej. W grupie FAANG taniały tylko akcje Netflixa (-1,0 proc.). Wśród pozostałych jej członków najmocniej drożał Alphabet (1,2 proc.), właściciel Google, a najmniej Amazon.com (0,7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane