Trzęsienie ziemi w czołówce

opublikowano: 01-04-2014, 00:00

Po naszym rankingu widać, że giełda żyje. W pierwszej dziesiątce utrzymały się tylko dwie firmy z zestawienia za rok 2012

Jeśli porównać ranking Giełdowa Spółka Roku 2013 z edycją z poprzedniego roku, można odnieść wrażenie, że na giełdzie nastąpiło trzęsienie ziemi. W pierwszej dziesiątce utrzymały się tylko dwie spółki. Tegoroczny triumfator — Inter Cars — był w ubiegłym roku szósty. Natomiast ubiegłoroczny zwycięzca — odzieżowe LPP — spadł na ósme miejsce. Reszta stawki mocno się przetasowała, a jeśli nie liczyć Magellana, który w GSR 2012 otarł się o czołową dziesiątkę (firma zajmująca się finansowaniem służby zdrowia zajęła 11. pozycję), to pozostali wyróżnieni są nowicjuszami w TOP10.

None
None

PZU wskoczyło na drugie miejsce z 24., a Action na trzecie z 30. Awans dystrybutora IT współgra z poprawą wyników i kapitalizacji — ta wzrosła o 47 proc. Jeszcze więcej — 83 proc. — dały zarobić akcje Robyga, który zajął trzecie miejsce ex aequo z Actionem. Deweloper awansował o 77 pozycji, a poprawą rezultatów również może imponować — przychody spółki urosły w 2013 r. o 34 proc., a zysk netto o 53 proc.

Wydający gry komputerowe i zajmujący szóste miejsce CD Projekt nie był w zeszłym roku w ogóle klasyfikowany, bo za mało osób poddało go ocenie. W tym roku z tego powodu z zestawienia wypadł Apator, a Zelmer — przed rokiem czwarty — został wycofany z giełdy po przejęciu kontroli nad firmą przez koncern Bosch. Znamienne jest też to, że spółki, które w tym roku opuściłypierwszą dziesiątkę, pozostając w zestawieniu, nie wylądowały na jej bezpośrednim zapleczu. Tak było tylko w przypadku Integera.pl, który osunął się z siódmego na 11. miejsce. Cyfrowy Polsat z drugiej pozycji spadł na 20. Ale już KGHM Polska Miedź z najniższego stopnia podium spadł na 77. pozycję. Jeszcze większy spadek odnotował PKN Orlen. Z miejsca dziewiątego — na 101. Na oceny analityków niewątpliwy wpływ miała sytuacja na rynku surowców, które taniały, ciągnąc w dół notowania firm. Obaj giganci zanotowali też w 2013 r. spadek przychodów i zysku.

Jak powstał ranking
Już po raz 15. specjaliści rynku kapitałowego stworzyli ranking spółek z głównego parkietu GPW. Na zlecenie „PB” TNS Polska przepytał ponad 120 specjalistów, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów — analityków, doradców i maklerów. Oceniali oni spółki giełdowe w następujących kategoriach: kompetencje zarządu, jakość produktów i usług, relacje inwestorskie, perspektywy rozwoju. Mieli też za zadanie odpowiedzieć, czy — ich zdaniem — każda ze spółek odniosła sukces w 2013 r. Na podstawie ocen w pięciu kategoriach powstał główny ranking. To jedyne takie zestawienie na rynku. Dane są porównywalne, bo reguły nie zmieniają się od wielu lat. Badani reprezentują domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne i inwestycyjne, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe z całego kraju. Ankietowani odpowiadają na pytania w specjalnym sondażu telefonicznym, który na zlecenie redakcji przeprowadza TNS Polska. W sondażu przeprowadzonym w styczniu i lutym 2014 r. uczestniczyło 124 respondentów — 58 analityków, 24 doradców i 42 maklerów. Obiektem ich oceny były wszystkie spółki notowane na GPW w 2013 r. Uczestnik sondażu oceniał przeciętnie 18 spółek, które wybraliśmy tak, by najlepiej dopasować je do zakresu obowiąków i zainteresowań specjalistów. W końcowym zestawieniu uwzględniliśmy te podmioty, które oceniło przynajmniej 3 ekspertów lub dwóch, jeśli poziom znajomości spółki był co najmniej dobry. Oceny wystawiano w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu były uszeregowane według wartości średniej ocen. Dla większej przejrzystości podrankingów i rankingu ogólnego średnie ocen były przeliczone na skalę 100-punktową. W najbliższych wydaniach „PB” i w serwisie pulsinwestora. pb.pl prezentować będziemy oceny spółek w poszczególnych kategoriach. Przedstawimy także te, które analitycy najchętniej poleciliby znajomym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane