Trzy banki zainwestowały w Autenti

opublikowano: 16-01-2020, 22:00

Fintech ma szansę stać się standardem cyfryzacji dokumentów i szturmem zdobywać zagraniczne rynki.

PKO BP, BNP Paribas i Alior, we współpracy z funduszami venture capital Black Pearls i Innovation Nest, wspólnie i na równych zasadach zainwestowały 17 mln zł w Autenti. To poznański fintech oferujący narzędzie do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów. Inwestorzy nie ujawniają, jaki pakiet udziałów objęli w spółce. Podkreślają, że są otwarci na współpracę z podmiotami z sektora bankowego, bowiem widzą w Autenti potencjał na stworzenie polskiego standardu obiegu dokumentów w modelu paperless. Według prognoz w 2023 r. globalny rynek podpisów elektronicznychbędzie wart 5,5 mld USD. Oznacza to, że w ciągu zaledwie pięciu lat wartość ta wzrośnie o ponad 36,7 proc.

Autenti zadebiutowało na rynku w 2014 r. Dotychczas pozyskało ponad 250 klientów biznesowych, a także wysłało dokumenty do e-podpisu do blisko 95 tys. Polaków. Jednym z pierwszych graczy bankowych, który dostrzegł start-up i rozpoczął z nim współpracę, jest Grupa BNP Paribas.

— Jesteśmy pierwszym bankiem z grupy trzech inwestorów oraz dwóch funduszy VC, który wdrożył rozwiązanie Autenti. Obecnie wykorzystujemy je przy podpisywaniu umów kredytowych np. w salonach komórkowych, sklepach meblowych i elektronicznych, a w planach mamy zastosowanie tego rozwiązania w wewnętrznych działach, jak np. HR, zakupy czy leasing. Ta technologia ma szerokie zastosowanie. Jest przydatna wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dokumentami wymagającymi podpisu — mówi Przemek Gdański, Prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska.

Co przekonało do inwestycji PKO BP i Aliora?

— Klienci korzystający z usług oferowanych na polskim rynku oczekują, że zdalne zawieranie umów będzie jeszcze prostsze i szybsze, a jednocześnie bezpieczne. Współpraca na co dzień konkurujących ze sobą banków może pomóc sprostać tym oczekiwaniom — mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Instytucja ta zgodnie z aktualną strategią zmienia się w bank cyfrowy i wykorzysta do tego rozwiązanie Autenti. Krzysztof Bachta, prezes Aliora, dodaje, że za kilka lat tego typu rozwiązania będą standardem. Wkrótce udostępni je również swoim klientom.

Sprawdź program konferencji "Sztuczna inteligencja i robotyzacja w sektorze finansowym", 22-23 stycznia 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane