Trzy konsorcja walczą o terminal LNG

Anna Bytniewska
opublikowano: 10-11-2009, 00:00

Polimex i PBG

Polimex i PBG

w gronie wybranych przez

Polskie LNG do kolejnego

etapu przetargu na

generalnego wykonawcę.

Polskie LNG, spółka zajmująca się budową terminalu LNG w Świnoujściu, wybrała trzy konsorcja z ośmiu biorących udział w przetargu. Będą one dalej walczyć o rolę głównego wykonawcy gazoportu, który ma ograniczyć uzależnienie Polski od dostaw z Rosji. Dzięki niemu będziemy mogli importować 5-7,5 mld m sześc. skroplonego gazu ziemnego rocznie.

W skład pierwszej wybranej grupy wchodzą Saipem z Włoch i Francji, Techint Compagnia Tecnica Internazionale Włochy, Snamprogetti Canada, polska giełdowa firma PBG i PBG Eksport. Drugie konsorcjum tworzą Tecnimont Włochy, notowany na GPW Polimex Mostostal, Sofregaz (Francja), Vinci Construction Grands Projets z Francji i Entrepose Contracting (także z Francji). Zmierzą się z koreańską grupą na czele z Daewoo Engineering Construction oraz Korea Gas Corporation i Daewoo Engineering Company.

— Tylko te trzy konsorcja złożyły kompletne dokumenty — podkreśla Zbigniew Rapciak, prezes Polskiego LNG.

Z rywalizacji o największą budowę w Polsce odpadły m.in. Budimex Dromex i Pol-Aqua. Konsorcja, które nie zakwalifikowały się na krótką listę, mają 10 dni na odwołania.

— Do końca tego roku czekamy na oferty wstępne od wybranych konsorcjów. Negocjacje będziemy prowadzić w styczniu, by oferty zostały złożone do 12 kwietnia 2010 r. W połowie maja chcemy podpisać umowę z generalnym wykonawcą. Ukończenie inwestycji przewidujemy na 30 czerwca 2014 r. — mówi Zbigniew Rapciak

Koszt budowy gazoportu może wynieść 600-700 mln EUR. 70 proc. pieniędzy pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych. Polskie LNG chce zamknąć finansowanie projektu w przyszłym roku — równolegle z podpisywaniem umowy z wykonawcą terminalu. Spółka nie wyklucza, że wykonawcy będą współfinansować budowę terminalu. Inwestycja da zatrudnienie 1,5-1,7 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu