Trzy stawki zaszkodzą zdrowym napojom

opublikowano: 16-01-2019, 22:00

Według WEI zmiana opodatkowania nektarów i napojów owocowych skomplikuje system podatkowy i może przynieść kryzys w rolnictwie.

Nowa matryca VAT, przygotowana przez resort finansów, zapowiada zmianę stawek tego podatku na soki, napoje oraz nektary owocowe i warzywne. Obecne 5 proc. obejmie jedynie 100-procentowe soki, stawka na nektary wzrośnie do 8 proc., a napojów do 23 proc., czyli aż o 18 pkt. proc. — podkreślono w raporcie Warsaw Enterprise Institute (WEI) na temat projektowanych zmian.

— Ich celem miało być uproszczenie systemu, czemu od początku kibicowaliśmy. Niestety, tam gdzie system był już prosty, rząd zdecydował się go skomplikować. W dziale niegazowanych napojów z jednej stawki podatkowej zrobiły się trzy — mówi Tomasz Wróblewski, prezes WEI.

Rząd zapewnia, że zmiana wpłynie na zwiększenie konsumpcji naturalnych soków o największych walorach odżywczych. W ocenie WEI, w praktyce alternatywą dla napojów owocowych są zazwyczaj gazowane, często zawierające dużą ilość cukru — i to przede wszystkim ich sprzedaż wzrośnie. Można też obawiać się, że producenci dla złagodzeniawzrostu podatku mogą oszczędzać na składnikach towarów, co może negatywnie odbić się na ich jakości. WEI prognozuje też ewentualny kryzys w rolnictwie.

— Już dziś mamy do czynienia ze sporą nadpodażą owoców na rynku. A co będzie, gdy ze względu na spadki w sprzedaży napojów zmniejszy się liczba zamówień dla polskich przetwórców, przez co wielu z nich może mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej, koniecznej do prowadzenia działalności gospodarczej? — komentuje Kamil Rybikowski, współautor raportu.

Eksperci z WEI postulują utrzymanie jednolitej 5-procentowejstawki VAT na sok, nektary i napoje owocowe. Jak uzasadniają, podwyżka nie niesie ze sobą żadnych pozytywnych skutków. „WEI z zadowoleniem przyjął zapowiedź Ministerstwa Finansów o wprowadzeniu niższej niż pierwotnie zakładano stawki na nektary, co pokazuje, że rząd dostrzega negatywne skutki proponowanych rozwiązań. Tym bardziej apelujemy o ponowne konsultacje z branżą producentów napojów i rolnikami i wycofanie się z obecnego projektu podwyżki stawek VAT” — czytamy w podsumowaniu raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu