Trzy sygnały z rynków surowcowych

Mimo wycofania przez USA odstępstw od nałożonych na Iran sankcji, ceny ropy wpadły w korektę.

Czy polityka Amerykanów przestanie podbijać notowania czarnego złota? Jaki wpływ posunięcia Donalda Trumpa mają na rynki innych surowców? Między innymi o tym piszemy w raporcie SpotDaty Research o perspektywach rynków surowcowych. Poniżej znajdziecie trzy wybrane sygnały z tych rynków z ostatniego miesiąca.

1. Starcie z Iranem fałszywym sygnałem

Zapowiedź Donalda Trumpa, że nie przedłuży zezwolenia dla ośmiu krajów na import ropy z Iranu, oraz skażenie surowca w ropociągu „Przyjaźń” tylko chwilowo windowały jego ceny. Wkrótce prezydent USA zapewnił, że uzyskał obietnicę zwiększenia produkcji przez Arabię Saudyjską. W jeden dzień ceny ropy brent spadły o 3 proc., a potem pogłębiały korektę tegorocznych 31-procentowych zwyżek. Przynajmniej w średnim okresie ceny odbiją z 71 USD w kierunku 80 USD, twierdzą analitycy banków Morgan Stanley, Goldman Sachs i UBS. Bardziej pesymistyczny pozostaje Bank Światowy, według którego wzrost produkcji w USA i słabsze perspektywy globalnego wzrostu doprowadzą do spadku średniej ceny ropy w 2019 r. do 66 USD.

2. Ruda nie powiedziała ostatniego słowa

Zapoczątkowany zerwaniem tamy w kopalni Córrego do Feijão z 25 stycznia rajd cen rudy żelaza wyhamowywał, gdy problemy koncernu Vale SA znów się pogłębiły. Sąd zakazał wznawiać wydobycie w Brucutu (chodzi o inspekcję bezpieczeństwa tamtejszej tamy). Ruda może zdrożeć do 100 USD za tonę, ostrzega Commonwealth Bank of Australia. Kopalnia odpowiada za 2 proc. globalnej produkcji przewożonej morzem.

3. Wieprzowina wraca do łask

Po wielu miesiącach zniżek ceny wieprzowiny odbijają. Wzmożony popyt na ten gatunek zgłaszają odpowiedzialne za połowę globalnej produkcji Chiny, gdzie coraz szersze kręgi zatacza epidemia ASF (według Rabobanku padło tam nawet 200 tys. świń). W górę idą też ceny pozostałych rodzajów mięsa — drobiu i wołowiny. Zdaniem analityków może to być dla rynku mięsa przełom. Do końca lipca wieprzowina może podrożeć w porównaniu z końcem marca nawet o jedną trzecią. Wzrost cen wieprzowiny przełoży się na zwyżki cen także pozostałych rodzajów mięsa.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy.

Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy