Tsipras napisał list do wierzycieli

opublikowano: 01-07-2015, 12:05

Grecki premier Alexis Tsipras zaakceptował propozycje wierzycieli jako podstawę do kompromisu w celu zakończenia impasu odnośnie programu ratunkowego dla Hellady, donosi Bloomberg.

W liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean Claude Junckera, przewodniczącego Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego i szefowej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde,  Tsipras podkreślił sporne punkty dotyczące m.in. emerytur i podatków.

List Tsiprasa (pdf)>>

Z Jak wynika z treści listu, grecki premier zwrócił się z prośba jedynie o niewielkie ustępstwa w porównaniu z oryginalną propozycją trojki m.in. o utrzymanie obniżonej stawki VAT dla greckich wysp oraz okresy przejściowe dla zmian w systemie emerytalnym.

List – zdaniem specjalistów – może sygnalizować, że Tsipras staje się bardziej skłony do spolegliwości i ugody by zapobiec katastrofie narodowej gospodarki po ponad pięciu latach kryzysu. Dzisiaj ministrowie finansów strefy euro będzie omawiać ofertę z Tsiprasem, zaś decydenci Europejskiego Banku Centralnego będą dyskutować, czy podtrzymać swoją „kroplówkę” dla greckich instytucji finansowych.

Tymczasem, jak informuje PAP - jedno ze źródeł w strefie euro oznajmiło, że w propozycji Aten nadal jest wiele niejasności. "W liście pojawia się na przykład reforma rynku pracy od jesieni. To tylko jedno zdanie, żadnych szczegółów" - wyjaśniło to źródło.

"Nie sądzę, by eurogrupa nadal wierzyła w te obietnice w takim kształcie. A tak nawiasem mówiąc, oni (Grecja) proszą o przedłużenie programu pomocy, który właśnie wygasł" - dodało źródło.

 

 GREXIT - WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ >>  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy