Tsipras szybciej spotka się z Putinem

opublikowano: 17-03-2015, 18:56

Premier Grecji Alexis Tsipras uda sie do Rosji wcześniej niż to dotychczas podawano.

Tsipras spotka się w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem już 8 kwietnia. Wcześniej informowano, że premier Grecji uda się do Rosji 8 maja, na obchody Dnia Zwycięstwa. Nieoficjalnie wiadomo, że Tsipras jedzie w kwietniu do Rosji na zaproszenie prezydenta Putina.

Aleksis Tsipras
Zobacz więcej

Aleksis Tsipras Bloomberg

Premier Grecji, w przeszłości komunista, nie kryje iż szuka bliższych kontaktów z Rosją. Inni przedstawiciele rządu Grecji jawnie mówili o możliwości zwrócenia się do Rosji lub Chin o wsparcie finansowe jeśli rozmowy na ten temat z partnerami z eurolandu zakończą się fiaskiem.

Grecki dziennik Ta Nea napisał, że wizyta Tsiprasa w Moskwie wynika z coraz trudniejszej sytuacji finansowej Grecji. Ateny nie dostały reszty pieniędzy, które zostały w programie pomocy udzielonej przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Powodem jest odmowa przez rząd Grecji kontynuacji programu reform będących warunkiem dalszego wsparcia finansowego. Tymczasem Grecja musi regulować swoje rachunki. W poniedziałek oddała ponad 500 mln EUR Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, ale już w piątek będzie musiała zwrócić mu ponad 300 mln EUR i wykupić bony skarbowe za 1,6 mld EUR. Aby to się udało musi w czwartek pozyskać 1 mld USD z aukcji bonów.

Z drugiej strony Rosja sygnalizowała, że może pomóc Grecji, m.in. łagodząc wobec niej embargo na import żywności z Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tsipras szybciej spotka się z Putinem