TSUE: operator stron na Facebooku ponosi odpowiedzialność za ochronę danych

PAP
opublikowano: 05-06-2018, 16:49

Operator strony na Facebooku jest również tak jak Facebook odpowiedzialny za ochronę danych osobowych odwiedzających te profile - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Wyrok to rezultat sporu między niemieckim operatorem stron na Facebooku (firma edukacyjna) a niemieckim organem odpowiedzialnym za ochronę danych osobowych. Operator używał sieci społecznościowej do przechowywania plików cookie na dyskach twardych użytkowników w celu zbierania danych na ich temat.

Zobacz więcej

Facebook

Bloomberg

Gdy niemiecki organ ochrony danych nakazał firmie, by ta ją wyłączyła, ponieważ odwiedzający nie zostali poinformowani o gromadzeniu ich danych osobowych, firma argumentowała, że nie ponosi odpowiedzialności za przetwarzanie danych osobowych przez Facebooka i że wszelkie działania należy skierować przeciwko portalowi społecznościowemu.

Zdaniem Trybunału fakt, że administrator strony korzysta z platformy oferowanej przez Facebooka i z usług na niej dostępnych, nie zwalnia go z obowiązków w dziedzinie ochrony danych osobowych.

Wskazał m.in., że operator podejmuje decyzje, jakie dane gromadzić i w jaki sposób je przetwarzać. W szczególności Trybunał wskazał, że administrator strony może zwrócić się o udzielenie informacji – a zatem o przetworzenie – danych demograficznych dotyczących jego użytkowników (między innymi w kwestii wieku, płci, stanu cywilnego i statusu zawodowego), informacji na temat stylu życia i zainteresowań jego użytkowników (w tym informacji dotyczących zakupów oraz kategorii produktów lub usług, które najbardziej ich interesują), jak również danych geograficznych, które pozwalają ustalić, gdzie należy przeprowadzić specjalne promocje lub zorganizować wydarzenia.

TSUE stwierdził, że operator ponosi w UE wspólną odpowiedzialność z Facebookiem za przetwarzanie danych.

Trybunał w Luksemburgu orzekł również, że niemiecki organ ochrony danych ma prawo do podjęcia działań przeciwko Facebookowi, mimo że jego główna siedziba znajduje się w Irlandii. Facebook twierdził wcześniej, że jedynie irlandzki organ nadzoru sprawuje jurysdykcję nad jego działalnością.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / TSUE: operator stron na Facebooku ponosi odpowiedzialność za ochronę danych