TU Europa wchodzi na giełdę

Tadeusz Stasiuk, Tomasz Furman
opublikowano: 08-06-1999, 00:00

TU Europa wchodzi na giełdę

KOLEJNY UBEZPIECZYCIEL: TU Europa, którego prezesem jest Leszek Czarnecki, będzie szóstą spółką na GPW z szeroko rozumianego sektora ubezpieczeń. Nie należy jednak oczekiwać większego zainteresowania walorami spółki wśród giełdowych inwestorów. fot. M. Wegner

Dzisiaj na rynku wolnym warszawskiej giełdy po raz pierwszy notowane będą papiery Towarzystwa Ubezpieczeń Europa. Stosowną decyzję zarząd GPW podjął 26 maja. W obrocie giełdowym znajdzie się tym samym 2 625 000 akcji serii od A do F o wartości nominalnej 4 zł. W styczniu na rynku pierwotnym odbyła się subskrypcja walorów, w której inwestorom zaoferowano 500 tys. akcji serii F po cenie minimalnej 7,5 zł. W pierwszym terminie przyjmowania zapisów inwestorzy złożyli łącznie 24 zapisy na 423 813 akcji, a w drugim 2 zapisy na 76 387 akcji. W wyniku dokonania przydziału zredukowano nieznacznie jedynie dwa ostatnie zapisy. Wpływy uzyskane z emisji mają zostać przeznaczone w szczególności na wzmocnienie kapitałowe spółki. Zarząd zamierza 32 proc. tych środków wykorzystać na realizację budowy budynku biurowego, 20 proc. na budowę budynku mieszkaniowego, zaś kolejne 32 proc. złożyć na lokatach bankowych.

PRZEDMIOTEM działalności towarzystwa jest głównie organizowanie i prowadzenie ubezpieczeń majątkowych, osobowych, reasekuracji biernej oraz organizowanie i finansowanie działalności prewencyjnej, mającej na celu ograniczenie określonych szkód. Spółka wykonuje również czynności związane z likwidacją szkód oraz prowadzi działalność szkoleniową, marketingową i reklamową w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji. TU Europa jest jednym z około 30 przedsiębiorstw posiadających zezwolenie na prowadzenie ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Należy do grupy najmniejszych spółek na tym rynku o udziale nie przekraczającym 1 proc. Nabywcy walorów Europy powinni liczyć się z ryzykiem uzależnienia spółki od głównego odbiorcy jej produktów. Europejski Fundusz Leasingowy na 30 czerwca 1998 r. miał 48-proc. udział w składce przypisanej brutto, co może skłonić go do podjęcia prób dyktowania korzystniejszych dla siebie warunków zawierania umów ubezpieczeniowych.

NAJWIĘKSZY udział w przychodach TU Europa mają obecnie ubezpieczenia finansowe, komunikacyjne i leasingu. W pierwszym półroczu 1998 roku stanowiły one odpowiednio: 46,22 proc. dla ubezpieczeń finansowych, 25,47 proc. dla komunikacyjnych i 22,5 proc. dla leasingowych.

W UBIEGŁYM roku TU Europa uzyskał składki na udziale własnym wysokości 9,07 mln zł. W porównaniu z rokiem poprzednim było to mniej o około 13 proc. Na koniec grudnia 1998 roku towarzystwo zanotowało przychody z tytułu lokat w kwocie 2,94 mln zł, gdy rok wcześniej było to 2,4 mln zł. Z wstępnego raportu rocznego wynika, że w 1998 roku TU Europa uzyskał zysk na poziomie operacyjnym w kwocie 3,29 mln zł. Dało to w porównaniu z rokiem 1997 ponad 470-proc. dynamikę wzrostu. Podobnie wygląda sprawa z zyskiem netto, którego wartość zamknęła się kwotą 2,78 mln zł. Zgodnie z opublikowanymi w styczniu prognozami, towarzystwo ma w tym roku uzyskać składki brutto przypisane na poziomie 16,79 mln zł i wynik netto równy 4,53 mln zł. W pierwszym kwartale 1999 roku TU Europa zarobił na czysto 804 tys. zł przy 2,72 mln zł pozyskanych ze składek brutto. Oznacza to, że dotychczas prognoza zysku została zrealizowana w zaledwie 18 proc., zaś w przypadku planowanej składki brutto w 16 proc.

PEWNYM zagrożeniem dla inwestorów — co podkreślają giełdowi analitycy — jest to, że spółka działa w obecnym kształcie dopiero od 1 kwietnia 1995 roku i należy do jednych z najmłodszych na rynku. Dodatkowo odnotowuje nie najlepsze zyski, przez co istnieje ryzyko wystąpienia niskiej rentowności. Należy również pamiętać o dużym udziale kosztów administracyjnych w przychodach ze składek brutto, związanych z koniecznością poniesienia w początkowym etapie rozwoju znaczących jednorazowych wydatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / TU Europa wchodzi na giełdę