Turcja pozostanie rajem dla spekulantów

opublikowano: 18-04-2017, 22:00

Bez względu na wynik referendum, inwestowanie na rynku tureckim w dłuższym terminie to brawura, twierdzi Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI.

W niedzielnym referendum w Turcji zwyciężyli zwolennicy zmian forsowanych przez obecnego prezydenta Recepa Erdogana. Na „tak” zagłosowało o 1,25 mln więcej osób. To oznacza społeczną akceptację dla zastąpienia dotychczasowego systemu parlamentarnego prezydenckim systemem rządów. Innymi słowy, Recep Erdogan staje się szefem państwa i rządu, i to prawdopodobnie do 2029 r. (wraz z zaplanowanymi na listopad 2019 r. wyborami ich liczenie zaczyna się od nowa).

Turcja. Recep Tayyip Erdoğan na plakacie.
Yagiz Karahan reuters - Forum

— To informacja zgodna z oczekiwaniami rynków. Potwierdza to przede wszystkim względny spokój na rentownościach obligacji rządowych. Po nieudanej próbie zamachu stanu z lipca ubiegłego roku, gdy rentowności wyraźnie wystrzeliły w górę, wynik ostatniego referendum był wyceniony już wcześniej. Recep Erdogan nie urzęduje od dziś, a z punktu widzenia rynku lepszy stary, znany dyktator niż nowy — komentuje Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI. We wtorek rentowność 10-letnich tureckich obligacji rządowych rosła, rósł też giełdowy indeks BIST 100. W tym przypadku, jak podkreśla ekspert, może to odzwierciedlać oczekiwania rynku co do pozytywnego wpływu na gospodarkę, w szczególności sektor bankowy.

— Ale to tylko oczekiwania, oparte na zapowiedziach. Natomiast strukturalnie turecka gospodarka boryka się z poważnymi problemami od lat. O ile wynik referendum można utożsamiać ze względną stabilizacją polityczną, o tyle w tym drugim przypadku to niewiele zmienia, bo Recep Erdogan nie rozwiąże strukturalnych problemów — mówi Tomasz Bursa. Najważniejsze trudności to, zdaniem eksperta, duże uzależnienie od surowców z zewnątrz i importowanych dóbr konsumpcyjnych oraz relacje banku centralnego z władzą wykonawczą.

— Rynek wewnętrzny nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania tego kraju na surowce i dobra konsumpcyjne, bo kuleje strona podażowa. Do tego turecka władza ma zakusy, aby sterować polityką monetarną. Wysoka inflacja czy utrzymywany przez lata kilkuprocentowy deficyt na rachunku obrotów bieżących to nie są sygnały, które świadczą o sile gospodarki. Moim zdaniem, Turcja jest dobrym rynkiem dla inwestowania, ale dla spekulantów, zainteresowanych grą w krótkim terminie — twierdzi wiceprezes Opti TFI. Od początku roku średnia stopa zwrotu funduszy akcji tureckich, dostępnych w ofercie rodzimych TFI, to niespełna 8 proc. Strata za 12 miesięcy sięga natomiast 8,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane