Turcja zakazuje płatności kryptowalutowych

  • Paweł Makosz
opublikowano: 16-04-2021, 11:34

Turecki bank centralny zakazał używania kryptowalut jako formy płatności. Zdaniem osób decyzyjnych, poziom anonimowości kryjący się za cyfrowymi tokenami niesie ze sobą ogromne ryzyko „nieściągalnych” strat.

Brak odpowiedniego mechanizmu nadzoru oraz centralnego organu regulacyjnego to główne powody decyzji o zakazie płatności kryptowalutami. Turecki bank centralny obawia się zmienności wartości rynkowej cyfrowych tokenów oraz nadużyć związanych z potencjalną działalnością przestępczą.

Adobe Stock

W marcu Ministerstwo Skarbu i Finansów poinformowało, że podziela „globalne obawy” dotyczące rozwoju kryptowalut. Ministerstwo zasygnalizowało, że pracuje nad stworzeniem odpowiednich regulacji, współpracując przy tym z bankiem centralnym oraz turecką radą rynków kapitałowych.

Według danych zebranych przez Sikayetva, w porównaniu do roku poprzedniego w lutym o ponad 8,5 tys. proc. wzrosła liczba skarg złożonych przez Turków, które związane były z cyfrowymi tokenami.

W tym roku bitcoin wzrósł o 111 proc., osiągając wartość powyżej 60 tys. USD. Druga co do wielkości kryptowaluta, ethereum, skoczyła o 225 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane