Turecka lira pogłębia dno

Notowania liry tureckiej wobec dolara znalazły się w poniedziałek najniżej w historii, po tym jak w ataku bojowników kurdyjskich zginęli tureccy żołnierze. Fundusze akcji tureckich są od początku roku głęboko na minusie.

Notowania dolara w lirze tureckiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Zobacz więcej

Notowania dolara w lirze tureckiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy Bloomberg

Turecka waluta osłabia się w poniedziałek względem dolara o 0,7 proc., do 3,03 lir za dolara. To oznacza już trzecie z rzędu pogłębienie historycznego dna jej notowań. Turecka armia poinformowała w poniedziałek, że w niedzielnym ataku bojowników Partii Pracujących Kurdystanu zginęło 31 żołnierzy, a wojsko odpowiedziało kolejnymi atakami lotniczymi na pozycje rebeliantów.

Turecka waluta pogłębiła tegoroczne straty do dolara do 23 proc. co oznacza jeden z trzech najgorszych wyników wśród walut rynków wschodzących. Ucieczka kapitału to skutek destabilizacji na scenie politycznej, załamania się rozmów pokojowych z żądającymi autonomii ugrupowaniami kurdyjskim oraz perspektywy podwyżek stóp procentowych Fedu.

- Wszyscy się zgadzają, że panująca na tureckim rynku wysoka zmienność się utrzyma, a to ze względu na zawirowania globalne oraz ryzyko związane z wydarzeniami w kraju. Wczorajszy atak był kolejnym sygnałem ostrzegawczym i to znajduje odzwierciedlenie w cenach – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Gulsen Ayaz, dyrektor w firmie inwestycyjnej Deniz Yatirim.

Na przecenę waluty nałożył się spadek wyrażonego w lirze stambulskiego indeksu XU100, sięgający od początku roku 16,2-proc. Na głębokim minusie są w tym horyzoncie wszystkie krajowe fundusze akcji tureckich. Najmniej traci Caspar Akcji Tureckich (-15,4 proc.), najmocniej zniżkuje UniAkcje Turcja (-30,5 proc.).


Notowania dolara w lirze tureckiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu