Turecka lira pokonała poziom 10 za dolara

opublikowano: 12-11-2021, 20:33

Turecka lira jest rekordowo słaba. W piątek pokonała psychologiczną barierę 10 za dolara.

Waluta Turcji traci w piątek 1,3 proc. i jest notowana po 10,0206 za dolara amerykańskiego. Lira słabnie w związku z obawą, że bank centralny będzie nadal ulegał presji prezydenta Turcji i obniżał stopy procentowe w czasie kiedy zacieśniać politykę monetarną będzie amerykański Fed.

Pod koniec października Commerzbank zmienił swoją prognozę, oczekując osłabienia tureckiej waluty do 11 za dolara do marca 2022 roku. Wcześniej niemiecki bank oczekiwał osłabienia liry do 10 za dolara po tym jak w marcu prezydent Recep Tayyip Erdogan zmienił szefa banku centralnego, bo dotychczasowy nie obniżał dostatecznie szybko stóp procentowych. Lira już wówczas zbliżała się do poziomu 10 za dolara po tym jak we wrześniu bank centralny Turcji zaczął obniżać stopy pomimo utrzymującej się wysokiej inflacji.

- Zaledwie kilka miesięcy temu ten poziom wydawał się nierealny – mówił pod koniec października Ulrich Leuchtmann, szef strategii walutowej Commerzbanku.

Wartość liry spadła już o ponad 27 proc. w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane