Turecka lira znów traci pod presją polityki

opublikowano: 23-10-2018, 15:10

Turecka lira zwiększyła swoją przecenę po tym jak kluczowy polityczny sojusznik partii AK prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że partnerstwo nie będzie miało miejsca podczas zaplanowanych na marzec przyszłego roku wyborów lokalnych. Decyzja ta negatywnie też przełożyła się na wyceny obligacji i akcji.

Lira spadała nawet o ponad 3 proc. we wtorek, notując największą przecenę od prawie dwóch miesięcy. Nacjonalistyczna MHP "tylko wytyczy swoją ścieżkę" - powiedział lider partii Devlet Bahceli w parlamencie w Ankarze. W odpowiedzi Erdogan powiedział, że jego partia chce kontynuować sojusz i ta różnica zdań w różnych kwestiach nie powinna być w stanie przyćmić powiązań.

Zobacz więcej

Liry tureckie

Bloomberg

To bardzo istotna informacja dla tureckiej sceny politycznej i świata, gdyż podnosi perspektywę ponownych turbulencji, które mogą wykoleić wzrost odbicia aktywów. Partia AK potrzebuje wsparcia ze strony innych partii, aby przeforsować ustawy w parlamencie.

W godzinach popołudniowych lira zmniejszyła swój spadek i była o 1,8 proc. słabsza w relacji do dolara na poziomie 5,7735. Rentowność 10-letnich obligacji rządowych była o 79 punktów bazowych wyższa i wynosiła 19,91 proc., podczas gdy benchmarkowy indeks Borsa Istanbul 100 spada czwarty dzień z rzędu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu