Czytasz dzięki

Turecki bank centralny obniżył poziom rezerw obowiązkowych

opublikowano: 18-02-2019, 16:53

Po raz pierwszy od sześciu miesięcy, Turcja ograniczyła wartość środków pieniężnych jakie pożyczkodawcy muszą utrzymywać w formie rezerw.

 W ten sposób tamtejszy bank centralny próbuje pobudzić wzrost akcji kredytowej. Oprócz tego działania władze monetarne nie zasygnalizowały żadnych bardziej drastycznych zmian w swojej restrykcyjnej polityce.

W miniony weekend turecki bank centralny ogłosił, że obniża wymogi w zakresie rezerw obowiązkowych. QNB Finansbank szacuje, że ruch ten uwolni 3,3 mld lirów (623 mln USD) i 2,3 mld USD do systemu finansowego.

Chociaż bank centralny nie ujawnił, ile pieniędzy w funduszach zostanie odblokowane, gubernator Murat Cetinkaya niedawno powiedział, że kroki zmierzające do zarządzania płynnością wspierającą stabilność finansową niekoniecznie oznaczałyby zmianę w polityce pieniężnej.

Współczynniki rezerw obowiązkowych w lirach zostały obniżone o 100 punktów bazowych dla depozytów i funduszy uczestnictwa o terminie zapadalności do roku oraz dla innych zobowiązań o terminie zapadalności do trzech lat włącznie.

Dla wszystkich pozostałych zobowiązań, wskaźniki zostały obniżone o 50 punktów bazowych. Pożyczkodawcy będą również mogli utrzymywać 10 proc. swoich rezerw obowiązkowych w złomie złota, a nie jak dotychczas - 5 proc.

Łączna kwota pożyczek udzielonych przez tureckie banki wynosiła w grudniu 2,4 bln lirów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane