Turystyczne ośrodki górników znów na sprzedaż

Maria Trepińska, MAG
opublikowano: 30-05-2008, 00:00

Chcieli odkupić turystyczną firmę od Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przetarg wygrali, ale do transakcji nie doszło.

Koniec marzeń Szwedów z Cebo Konsult o sieci tanich hoteli

Chcieli odkupić turystyczną firmę od Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przetarg wygrali, ale do transakcji nie doszło.

Plany były bardzo ambitne. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), którą kieruje Jarosław Zagórowski, postanowił w czerwcu 2007 r. pozbyć się 100 proc. udziałów w Jastrzębskiej Agencji Turystycznej (JAT). Ogłoszenia o przetargu ukazały się w zagranicznej prasie.

— Cena wywoławcza została ustalona na 18,1 mln zł. Przetarg odbył się 30 lipca 2007 r. Wygrała szwedzka firma Cebo Konsult Aktiebolag, która zaoferowała 23,3 mln zł. Do zawarcia umowy sprzedaży nie doszło jednak od razu, bo JSW musiała uzyskać zgodę ministra skarbu, a Szwedzi — zgodę ministra spraw wewnętrznych na zakup nieruchomości — mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

Długie terminy

W ubiegłym roku na łamach „PB” pisaliśmy, że Cebo Konsult zamierza na bazie przejętych obiektów JAT zbudować sieć hoteli tanich, ale o dość wysokim standardzie. Część pieniędzy na inwestycję miała pochodzić z wejścia spółki na New Connect. Zaczęły się jednak problemy.

— JSW wystąpiła do ministra skarbu z wnioskiem o zgodę na początku sierpnia 2007 r. Dostała ją 12 października, o czym tydzień później zawiadomiła właściciela szwedzkiej firmy i jego pełnomocnika w Polsce. Od razu też wystąpiła o wyznaczenie terminu wpłaty pieniędzy przez Szwedów. Z powodu braku odpowiedzi sama wyznaczyła termin na 19 listopada 2007 r., ale kilkakrotnie musiała go przesuwać na prośbę Cebo Konsult. Ostatecznie ustalono go na 31 marca 2008 r. — wyjaśnia rzecznik JSW.

Dalej sprawę relacjonuje niedoszły inwestor.

— Za udziały mieliśmy zapłacić do końca marca, ale resort spraw wewnętrznych udzielił nam pozwolenia na zakup akcji 9 kwietnia 2008 r. Ministerstwo się spóźniło, ale wydaje mi się, że to JSW nie chce doprowadzić do transakcji. Od lutego, gdy majątkiem spółki zarządza wiceprezes Tadeusz Kosek, mamy problem. Wpłaciliśmy 1,8 mln zł depozytu. Zobowiązałem się dopłacić 0,5 mln zł w momencie zakupu akcji jako oprocentowanie sumy należnej (taki warunek postawił Tadeusz Kosek). Wszystko na nic — mówi Patrik Gransater, prezes Cebo Konsult.

Nieudana mediacja

Według rzeczniczki JSW, na wniosek zagranicznego inwestora trzy dni przed upływem terminu płatności doszło do spotkania przedstawicieli JSW i Cebo. Patrik Gransater przyznaje, że jego firma poprosiła o pomoc ambasadę. W spotkaniu udział wzięli: Rafał Baniak, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za inwestycje, Hans Andersson, zastępca szefa misji szwedzkiej w Polsce, JSW oraz Cebo. Mimo pozytywnej rekomendacji ministerstwa nic nie udało się wskórać.

— Szwedzi znów wnieśli o przesunięcie terminu zapłaty do 25 kwietnia. Na takie rozwiązanie zarząd JSW nie wyraził zgody z uwagi na brak wiarygodności kontrahenta i gwarancji wpłaty. Przetarg został unieważniony, a zarząd JSW uznał, że zgodnie z regulaminem postępowania przetargowego wadium nie podlega zwrotowi, bo wina leży po stronie nabywcy, który uchyla się od zawarcia umowy — twierdzi rzecznik JSW.

Patrick Gransater zapowiada, że będzie dochodzić swoich praw i albo odzyska depozyt, albo kupi JAT.

Co dalej z JAT?

— W grę wchodzi sprzedaż pojedynczych obiektów lub całości — mówi rzecznik JSW.

Spory majątek

Jastrzębska Agencja Turystyczna ma cztery ośrodki wypoczynkowe: Diament w Pobierowie — usytuowany 500 m od szerokiej plaży, Neptun w Sianożętach — położony nad samym morzem, Dargin w Harszu na Mazurach, a także Jastrzębiankę w Zakopanem. Firma posiada też wyciąg narciarski Złoty Groń w Istebnej, Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjne Diament w Jastrzębiu-Zdroju i Górnicze Centrum Kultury w tym samym mieście. Jej roczne obroty sięgają 6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska, MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu