Tusk: będę oczekiwał pełnej informacji ws. rakiet Patriot

PAP
24-05-2009, 16:17

W przyszłym tygodniu będę oczekiwał pełnej informacji od ministrów Sikorskiego i Klicha w sprawie etapu negocjacji z  Amerykanami, dotyczących przekazania Polsce rakiet Patriot - zapowiedział w  niedzielę w Kielcach premier Donald Tusk.

Premier wymienił ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i ministra obrony narodowej Bogdana Klicha jako odpowiedzialnych za projekt i najbardziej kompetentnych w tej sprawie.

Według amerykańskich źródeł rządowych, między administracją USA a rządem polskim istnieją rozbieżności co do interpretacji zeszłorocznej umowy w sprawie przekazania Polsce baterii obronnych rakiet Patriot.

W czwartek rząd amerykański potwierdził, że rakiety zostaną przekazane, chociaż nie podał, kiedy - ma to być przedmiotem rozmów bilateralnych w najbliższych miesiącach, w czasie których mają być także uzgodnione inne szczegóły dotyczące przekazania rakiet.

Pentagon podkreśla, że bateria (licząca 100 rakiet) - która miałaby się znaleźć w Polsce tymczasowo - będzie tam zainstalowana "dla celów szkolenia i ćwiczeń".

"Nie znam zapowiedzi Pentagonu. To nie jest żadna decyzja o charakterze formalnym. Z tego co wiem, to są raczej spekulacje naszej prasy" - mówił Tusk.

Premier powtórzył to, o czym mówił już w sobotę w Olsztynie - iż administracja prezydenta Baracka Obamy uprzedzała od początku, że potrzebuje czasu na zrewidowanie strategii dotyczącej tarczy antyrakietowej. "Rakiety Patriot miały być elementem uzupełniającym projekt tarczy antyrakietowej. Na razie wiemy jedno, że Amerykanie są gotowi rozważyć sprawę nawet przy zatrzymaniu projektu tarczy i projekt z Patriotami realizować - zaznaczył Tusk. "To jest dobry sygnał, a nie zły" - ocenił premier.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Tusk: będę oczekiwał pełnej informacji ws. rakiet Patriot