Tusk: Polska zdecydowała o przyjęciu euro wstępując do UE

PAP
opublikowano: 31-12-2008, 13:18

Premier Donald Tusk pytany w środę o  kwestię wejścia Polski do strefy euro powtórzył, że referendum w tej sprawie odbyło się wraz z referendum akcesyjnym w sprawie przystąpienia Polski do UE.

"Każdy kraj członkowski UE jest, faktycznie lub potencjalnie, członkiem strefy euro. Tego wyboru dokonaliśmy - na ile świadomie - inna rzecz. Ale z całą pewnością literalnie Traktat Akcesyjny o tym rozstrzyga" - podkreślił premier na środowej konferencji prasowej.

Jak ocenił, nie możemy po raz drugi tego pytania postawić. "To tak jakbyśmy postawili pytanie, czy nadal chcemy być członkami UE" - zaznaczył.

Jak podkreślił, tylko PiS oręduje za referendum w sprawie euro. Dodał, że intencją PiS jest zadanie pytania w referendum o datę, czas przystąpienia do strefy euro.

Według premiera, to pytanie jest nie do sformułowania. Tusk powiedział, że podczas dwóch spotkań z liderami klubów parlamentarnych i partii w sprawie euro pytał przedstawicieli PiS o tę kwestię.

"Ani na pierwszym, ani na drugim spotkaniu nie byli w stanie powiedzieć, jak takie pytanie w ogóle miałoby wyglądać, co ono miałoby rozstrzygnąć" - podkreślił.

"Często powtarzam ten przykład, bo on dobrze oddaje dylemat przed jakim stają inicjatorzy referendum: czy jeśli spytają o rok 2012, to 2011 jest dobry? Albo czy jeśli spytamy o datę dzienną, to czy następny dzień będzie dobry?" - zastanawiał się Tusk.

"Ja bym wolał - i polska polityka potrzebuje tego jak tlenu - żebyśmy jasno stawiali swoje racje. Jeśli PiS jest przeciwne wejściu do strefy euro w jakiejś przewidywalnej perspektywie, powinno to jasno powiedzieć. I wtedy będziemy czekali na taką sytuację w parlamencie, która umożliwi zmiany w konstytucji" - podkreślił szef rządu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane