Tusk: pomoc MFW, UE dla Ukrainy jest także pomocą Polski

PAP
opublikowano: 25-02-2014, 15:40

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że zarówno pomoc UE, jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy jest w części pomocą Polski dla tego kraju.

Zobacz więcej

Donald Tusk, fot. Marek Wiśniewski

"Jesteśmy gotowi do wsparcia, które jest adekwatne do naszych możliwości" - zadeklarował Tusk.

"Kiedy mówimy, że najbardziej użytecznym narzędziem (pomocy dla Ukrainy - PAP) byłby MFW - z tego tytułu, że przygotował już dawno cały zestaw warunków reformujących finanse i gospodarkę ukraińską - to wskazujemy także tę instytucję jako jej współudziałowiec, współuczestnik. Mówiąc krótko: jeśli Międzynarodowy Fundusz Walutowy będzie udzielał pomocy Ukrainie, ponieważ ta spełni warunki, to jest to także pomoc Polski - składamy się na te pieniądze, które w Międzynarodowym Funduszu Walutowym na Ukrainę czekają" - powiedział premier na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak mówił, to samo dotyczy europejskich środków, m.in. pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. "To także są - we właściwej dla nas części - polskie pieniądze" - zaznaczył Tusk. "Chcemy jeszcze raz odpowiedzialnie podkreślić: Polska będzie tak jak do tej pory angażowała się w organizowanie pomocy dla Ukrainy, a sami jesteśmy gotowi do wsparcia, które jest adekwatne do naszych możliwości" - powiedział premier.

Zapewnił, że Polska będzie "przyglądać się razem z innymi, na ile Ukraina przygotowuje się skutecznie do odbioru pomocy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu