TUW TUZ bez szefa, ale z planem

Prezes Marek Czerski odchodzi z firmy ubezpieczeniowej Andrzeja Szymańskiego w strategicznym momencie.

Ubiegły rok był bardzo burzliwy w branży ubezpieczeniowej. Do przetasowań doszło we władzach kilku towarzystw, a nowych prezesów dostały Allianz, AXA i Generali. Ten rok branża zaczęła, wypatrując nowego prezesa PZU — los schedy po Andrzeju Klesyku ma się rozstrzygnąć w ciągu kilkunastu dni. W cieniu giganta sezon zmian kadrowych 2016 rozpoczęło tymczasem TUW TUZ. Jak wynika z informacji „PB”, z firmą pożegnał się prezes Marek Czerski.

— Złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Zapewne szybko wypłynie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym — mówi jeden z menedżerów ubezpieczeniowych. Marek Czerski krótko kierował towarzystwem należącym do Andrzeja Szymanowskiego, właściciela Solid Security, największej firmy ochroniarskiej nad Wisłą.

Na czele ubezpieczyciela stanął we wrześniu ubiegłego roku, a 15 grudnia uzyskał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na pełnienie funkcję prezesa TUW TUZ. To znany na rynku menedżer, który przez lata kierował Polskim Towarzystwem Reasekuracji, a wcześniej był szefem polskiego przedstawicielstwa Swiss Re. Niektórzy nasi rozmówcy jego odejście z TUW TUZ łączą ze zbliżającymi się zmianami w zarządzie PZU.

Spółka klientów

TUW TUZ, który pod względem przypisu składki jest 17. towarzystwem na rynku majątkowym, został bez szefa w ważnym momencie. Jak pisaliśmy pod koniec listopada, do KNF trafił wniosek o przekształcenie ubezpieczyciela w spółkę akcyjną. Obecnie firma działa w formie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (TUW), zbliżonej do spółdzielni.

Ubezpieczyciel opublikował już plan przekształcenia i wezwał członków do złożenia oświadczenia, czy są zainteresowani objęciem akcji powstającej spółki i kontynuowaniem ubezpieczeń. Ponieważ członkami TUW są osoby, które kupiły jego produkty, wezwanie jest więc skierowane przede wszystkim do klientów towarzystwa.

Jeśli nie będą zainteresowani objęciem akcji, będą mogli otrzymać pieniądze za posiadane udziały (jeden otrzymuje się przy zakupie polisy). Sąd wycenił ich wartość na 10 zł w przypadku funduszu udziałowego i 4,86 zł dla kapitału zakładowego. Na podjęcie decyzji mają czas do 4 lutego.

Zamrożony kapitał

Do zmiany formy działalności TUW TUZ skłoniła skala. W 2014 r. ubezpieczyciel zebrał 300 mln zł składki, a na koniec września ubiegłego roku przypis wynosił 284 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 30 proc. rok do roku. Szybki rozwój i nowe regulacje unijne powodują, że ubezpieczyciel powinien zwiększyć kapitały. Właściciel Solid Security nie chce jednak wykładać pieniędzy z własnej kieszeni.

Po przekształceniu TUW TUZ w spółkę chce je połączyć z drugim swoim towarzystwem — TU Partner. Od lat nie prowadzi ono działalności, a w jego kapitale zakładowym zamrożone jest 30,5 mln zł. Dla porównania: kapitały TUW TUZ wynoszą 30,1 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy