TVN zamknie ofertę na św. Mikołaja

Przemek Barankiewicz
05-11-2004, 00:00

ITI wprowadzi na parkiet 27 proc. kapitału TVN. Szczegóły operacji zamiany akcji ITI na akcje TVN to na razie tajemnica.

ITI, właściciel 90 proc. telewizji, oferuje w publicznej sprzedaży do 18 mln akcji TVN. Gros papierów (15,3 mln) ma trafić do inwestorów instytucjonalnych. Dla drobnych przeznaczono 2,7 mln akcji, czyli 15 proc. Zapisy na akcje zaczynają się 22 listopada, a zamknięcie oferty 6 grudnia.

— TVN to inny rodzaj i skala oferty niż na przykład prywatyzacja PKO BP — tłumaczy Alicja Kornasiewicz z biura CA IB Securities, współzarządzającego ofertą.

Ile inwestorzy zapłacą za akcje? Jan Wejchert, prezes ITI i przewodniczący rady nadzorczej TVN, wcześniej określił wielkość oferty na 100-150 mln USD. Przy sprzedaży całej oferty określa to wartość akcji TVN na 18-28 zł.

Dwa cele ITI

Upublicznieniu TVN nie towarzyszy emisja nowych akcji. Po co więc ITI wprowadza telewizję na parkiet?

— Po pierwsze, chcemy dać płynność mniejszościowym udziałowcom ITI, którzy od sześciu lat są związani z holdingiem. Ponadto, w przyszłości TVN może uzyskać z giełdy środki na rozwój — tłumaczy Jan Wejchert.

W rękach mniejszościowych udziałowców na koniec I półrocza znajdowało się 43 proc. kapitału ITI. Teraz uzyskają oni opcję zamiany papierów na akcje TVN. BRE Bank, właściciel 15 proc. ITI, zapowiedział, że z niej skorzysta.

— Nie zdziwiłbym się, gdyby wszyscy mniejszościowi udziałowcy ITI skorzystali z opcji. Dzięki temu zainwestują w bardziej płynną i rentowną spółkę, co zwiększy udział akcji w wolnym obrocie. Z drugiej strony, wzrośnie zagrożenie podażą akcji — komentuje pragnący zachować anonimowość analityk.

Więcej akcji w wolnym obrocie zwiększy szanse TVN na awans do indeksu WIG20, do którego spółka już zgłosiła aspiracje. Niestety, przynajmniej do 15 listopada nie poznamy szczegółów operacji zamiany. Tymczasem ostateczna struktura akcjonariatu i parytet wymiany ITI na TVN mógłby znacznie pomóc określić wartość akcji TVN.

Ciekawa dywidenda

W ostatnich latach TVN nie wypłacał dywidendy. Teraz się to zmieni.

— Chcemy wypłacać maksymalnie wysoką dywidendę, uwzględniającą oczywiście potrzeby spółki i restrykcje ze strony banków kredytujących. Stanie się to dzięki emisji, wykupowi i umorzeniu akcji własnych — deklaruje Karen Burgess, dyrektor finansowy TVN.

Dla drobnych udziałowców oznacza to w praktyce gotówkę. Inaczej w przypadku ITI — TVN zamiast płacić będzie zmniejszał wartość obligacji ITI Media (145 mln EUR na dzień 2 grudnia 2004), które telewizja objęła w grudniu 2003 r. aż do momentu ich całkowitej spłaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TVN zamknie ofertę na św. Mikołaja