TVP usankcjonowała strefy wpływów

MEW
opublikowano: 10-06-2015, 18:14

Janusz Daszczyński, Marian Zalewski i Wiesław Rola w nowym zarządzie TVP. Zgoda krajowej rady jest znakiem zapytania

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

W cieniu wielkiej polityki, internetowego wycieku najtajniejszych z tajnych akt i rekonstrukcji rządu rozegrała się rywalizacja o fotele w zarządzie Telewizji Polskiej (TVP). Zwyciężyła twarda polityczna rzeczywistość, sankcjonująca strefy wpływów dotychczas rządzące publiczną telewizją – PO, PSL i lewicy. Prezesem został Janusz Daszczyński, pochodzący z Gdańska liberał, który zasiadał w dwóch pierwszych zarządach publicznej telewizji. Jak już pisaliśmy, jego kandydatura była kojarzona z chęcią obsadzenia swoim człowiekiem przez część PO władz publicznego nadawcy w obliczu rosnącego zagrożenia objęciem władzy przez PiS. Dlatego, przewrotnie, Januszowi Daszczyńskiemu mogły pomóc wycieki akt śledztwa w sprawie podsłuchów, przybliżające klęskę PO w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Do zarządu został tez wybrany na kolejną kadencję Marian Zalewski, niekwestionowany przez nikogo członek władz TVP nominowany przez PSL. Kojarzony z SLD Wiesław Rola to trzeci członek zarządu publicznego nadawcy wybrany przez radę nadzorczą.

Taka struktura władz TVP odzwierciedla układ sił w radzie nadzorczej publicznej telewizji, nominowanej z klucza politycznego. Jednak RN TVP jedynie rekomenduje kandydatury Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która dokonuje ostatecznego wyboru.  Jej przewodniczący, Jan Dworak, już sygnalizował, że może nie zgodzić się z rekomendacją rady. Powodem może być m.in. odrzucenie na wczesnym etapie selekcji trzech kandydatów do zarządu: Agnieszki Odorowicz, Jacka Wekslera i Roberta Kozaka. Decyzję tą oprotestowały mocno środowiska twórcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / TVP usankcjonowała strefy wpływów