Tygodniowy przegląd wiadomości z sektora TMT

ISBnews
opublikowano: 27-09-2014, 07:37

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora telekomunikacja-media-technologie z okresu 22 - 26 września.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

Rynek reklamy: Wartość rynku reklamy w Polsce wzrośnie się w tym roku o 1,8% i wyniesie 6,51 mld zł, poinformowała prezes ZenithOptimedia Group w Polsce Monika Bronowska. Oznacza to podtrzymanie przez ZenithOptimedia wcześniejszych prognoz.

"Po informacjach o wyższym od spodziewanego wzroście PKB w II kwartale, z rynku napłynęły mniej optymistyczne dane o spadku produkcji przemysłowej. Rosną jednak nastroje konsumenckie, a z naszych analiz wynika, że optymizm nie opuszcza również reklamodawców i sygnały świadczące o hamowaniu gospodarki nie wpłynęły jeszcze na tegoroczne budżety reklamowe. Dlatego kolejny raz utrzymujemy nasze prognozy na niezmienionym poziomie" - powiedziała Bronowska, cytowana w komunikacie.

Prezes dodała, że podtrzymano zarówno prognozę wzrostu całego rynku, jak i dynamiki wydatków reklamowych w każdym medium. W efekcie ZenithOptimedia spodziewa się wzrostu reklamy TV o 2,1%, mimo, że "polski rynek nie odnotował znaczącego wzrostu wydatków na reklamę podczas tegorocznych wielkich imprez sportowych: zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi i mistrzostw świata w piłce nożnej. Warto jednak podkreślić, że dzięki transmisjom tych wydarzeń TVP odebrała widzów konkurencji i znacząco zwiększyła udziały w oglądalności".

ZOG oceniła także pozytywnie kolejne segmenty rynku reklamowego w Polsce - według prognozy wydatki na reklamę w internecie wzrosną w tym roku o 12,2%, wyższe będą również wydatki na reklamę targetowaną/retargetowaną (Audience on Demand) oraz mobile. Wydatki na reklamę radiową wzrosną w tym roku o 1,3%, a na reklamę w kinach reklamodawcy przeznaczą o 1,8% więcej niż rok temu.

Spadki dotkną natomiast prasy: o 14,9% w magazynach i o 16,1% w dziennikach. Niewielki spadek, zaledwie o 0,9%, odnotuje sektor reklamy zewnętrznej.

"Spodziewamy się również utrzymania wzrostowego trendu w przyszłym roku, przy założeniu, że nie pogorszy się sytuacja gospodarcza, a przede wszystkim, że nie nastąpi dalsza eskalacja konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Konflikt ten odbił się już znacząco na ukraińskim i rosyjskim rynku reklamowym i jest główną przyczyną nieznacznego obniżenia naszej prognozy dla globalnego rynku reklamy" - dodała Bronowska.

Pomimo to, ZenithOptimedia prognozuje stabilny wzrost rynku europejskiego na poziomie 0,9%. Natomiast globalne wydatki reklamowe netto wzrosną w 2014 roku o 5,3%, a ich łączna wartość wyniesie na koniec roku 523 mld USD. Podobne tempo wzrostu utrzyma się także w kolejnych latach.

Źródło: ISBnews

Bezpieczeństwo IT: Liczba luk w oprogramowaniu i znanych zagrożeń osiągnęła w tym roku najwyższy poziom w historii. Zanotowano ich bezprecedensowy wzrost, o 14%, w stosunku do roku poprzedniego. A wszystko to przy globalnym braku niemal miliona specjalistów od bezpieczeństwa IT, wynika z badania Cisco.

Źródło: spółka

Bezpieczeństwo danych: Marcin Sobaniec, ekspert HSM Polska, wskazuje że blisko 21% pracodawców widzi zagrożenie dla bezpieczeństwa informacji wewnątrz organizacji, a 33% organizacji deklaruje chęć zwiększenia budżetu związanego z ochroną informacji w przyszłości. Ponad 53% badanych uważa, że systemy bezpieczeństwa w ich organizacjach są na średnim poziomie, a 2/3 badanych przedsiębiorców przyznaje, że wyciek informacji może skutkować dużymi stratami finansowymi dla ich organizacji. W jego ocenie najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed wyciekami informacji, a tym samym przed ryzykiem poważnych strat jest utylizacja nośników informacji za pomocą nowoczesnych niszczarek zgodnych z normą DIN6639.

Źródło: spółka

Tablety: W ciągu bieżącego roku w Polsce sprzedanych zostanie 2 miliony egzemplarzy tabletów, wskazuje Lenovo.

Źródło: spółka

Telekomunikacja: Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą bez uzasadnionego powodu odmawiać przedsiębiorcom telekomunikacyjnym świadczenia usług w administrowanych przez siebie budynkach. Decyzję UOKiK potwierdził Sąd Apelacyjny.

Źródło: UOKiK

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

Action: Prowadzi rozmowy z "potentatem" na obsługę logistyczną. Trwają prace nad listem intencyjnym i modelem przyszłej współpracy, poinformował agencję ISBnews wiceprezes Edward Wojtysiak

"Nasze nowe centrum logistyczne będzie otwarte pod koniec I kwartału 2015. Już przygotowujemy się na obsługę dużych projektów. Rozmawiamy z potentatem o liście intencyjnym i modelu współpracy" - powiedział ISBnews Wojtysiak.

"Szykujemy warstwę informatyczną pod duże projekty logistyczne i jeśli wspomniany projekt będzie realizowany, to sądzę, że będziemy musieli bardzo szybko uzupełnić nowy magazyn o drugą i trzecią warstwę" - dodał wiceprezes Action.

Po rozbudowie magazynu dystrybutor będzie dysponował 52 tys m2 powierzchni i 20 tys. pojemników w automatycznym magazynie AKL. "Moce wzrosną do obsługi 100 tys. paczek dziennie z 45 tys. dziennie obecnie" - zaznaczył wiceprezes Action.

Źródło: ISBnews

Lendico.pl: Chce, poprzez swoją platformę pożyczek społecznościowych, przyciągnąć zachodnich inwestorów, szczególnie z Niemiec i Hiszpanii, do inwestowania na polskim rynku pożyczek konsumpcyjnych, poinformował agencję ISBnews jeden z założycieli i dyrektor zarządzający Lendico Dominik Steinkühler. Firma chce osiągnąć 1% całego rynku kredytów konsumpcyjnych w średnim terminie.

"Nasza platforma rozwija się w Polsce zgodnie z planem i jesteśmy na najlepszej drodze, aby zostać liderem rynku. Jesteśmy szczególnie zadowoleni ze spłacalności, za to mniej z bazy inwestorskiej. Polacy nie odkryli jeszcze instrumentu inwestycyjnego w postaci inwestowania w społecznościowe pożyczki konsumpcyjne. Dlatego chcemy przyciągnąć zachodnich inwestorów szczególnie z Niemiec i Hiszpanii - gdzie rynek P2P staje się coraz powszechniejszy. Inwestorzy ci za pośrednictwem naszej platformy inwestowaliby w pożyczki w Polsce. Ich oprocentowanie jest istotnie wyższe niż w strefie euro - do 14,17% . Dla zachodnich inwestorów to szansa na ponadprzeciętny zysk" – powiedział ISBnews Steinkühler.

Jak dodał, jedynie 7% Polaków zna koncepcję pożyczek społecznościowych. Tymczasem cały rynek kredytów konsumpcyjnych jest szacowany na 130 mld zł rocznie. "Do 2016 roku rynek ten powinien wzrosnąć do ok. 165 mld zł, a my w średnim terminie chcemy osiągnąć 1% całego rynku kredytów konsumpcyjnych" - zaznaczył dyrektor zarządzający platformy pożyczkowej.

Wcześniej w rozmowie z ISBnews Steinkühler wskazywał, że wartość zapytań pożyczkowych wniesionych za pośrednictwem platformy Lendico.pl sięgnęła 66,8 mln zł w cztery miesiące po jej starcie w marcu. Utrzymanie dynamiki wzrostu po pierwszym roku dałoby zapytania o wartości 200 mln zł.

Źródło: ISBnews


Orange Polska: Chce mieć 61% pokrycia populacji technologią LTE do końca bieżącego roku, poinformował wiceprezes Piotr Muszyński. Z kolei w ciągu miesiąca pokrycie UMTS 900 (technologia 3G) operatora sięgnie 99% populacji.

"Dzięki współdzieleniu udostępniamy UMTS900 (3G) na 89% powierzchni kraju i 98% populacyjnie, za miesiąc będzie 99%. Więcej już nie da się zrobić, bo na granicach są interferencje z innymi operatorami. W przypadku LTE - pokrycie populacji obecnie wynosi 58,09% i oczekujemy zwiększenie do 61% do końca roku" - powiedział Muszyński podczas spotkania z dziennikarzami.

Zaznaczył, że Orange Polska wydał na sieć wspólnie z T-Mobile mniej, niż gdyby miał realizować projekt samodzielnie.

"Wykonaliśmy nasz plan dotyczący rozwoju sieci. Model współpracy z T-Mobile jest czysto techniczny, a synergia oczywista: Networks! to spółka usługowa zajmująca się planowaniem, roll out'em utrzymaniem i monitorowaniem sieci" - dodał Muszyński.

Operatorów łączy umowa wzajemnego korzystania z infrastruktury, a Networks! pełni również rolę "black box", czyli rozdziału danych obu operatorów.

Sieć liczy obecnie 10.007 lokalizacji wobec 13 tys. pierwotnie. Usunięto te, które się kanibalizowały.

"Zmniejszenie kosztów utrzymania i funkcjonowania było celem tego przedsięwzięcia, a założenia z biznesplanu będziemy weryfikować na bieżąco" - dodał wiceprezes Orange Polska.

Orange Polska czeka teraz na udostępnienie częstotliwości 800/2600, aby pokryć LTE całą Polskę. "Wierzymy, że docelowo tak będzie" - stwierdzili przedstawiciele operatora.

Źródło: ISBnews

Intel: Koncern i Energa rozwijają współpracę, która ma na celu wdrożenie technologii Internetu Rzeczy (IoT) i wymiany informacji między urządzeniami (np. sprzętem gospodarstwa domowego).

"Rozwiązania służące do zarządzania zapotrzebowaniem na energię mają być jednym z efektów współpracy Intela, światowego lidera w dziedzinie komputerowych innowacji oraz Grupy Energa, koncentrującej się na rozwoju inteligentnych rozwiązań. Przedstawiciele obu firm ustalili zakres dalszych działań będących efektem podpisanego w sierpniu listu intencyjnego" - czytamy w komunikacie.

Przedstawiciele obu firm ustalili, że w pierwszej fazie wspólne działania będą zmierzać do  opracowania urządzeń peryferyjnych opartych na komponentach IoT Intela (m.in. procesor Quark z systemem Windriver i McAfee), stworzenia oprogramowania integrującego prace tych urządzeń i funkcjonującego w chmurze internetowej, a także zestaw aplikacji mobilnych umożliwiających odbiorcy bieżące monitorowanie i analizę zużycia energii oraz korzystanie przez odbiorców energii i prosumentów z możliwości, jakie stworzy rozwój rynku energetycznego. Przewiduje się, że program pilotażowy nowego urządzenia zostanie rozpoczęty w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Źródło: ISBnews

Astra Central Europe, TVP: Astra wskazuje, że zmiana dostawcy sygnału satelitarnego z Astry na satelitę Hot Bird 13E sprawi, że 6-milionowa Polonia w Europie może stracić dostęp do kanałów polskiej telewizji, w tym TVP Polonia, wynika z wypowiedzi prezesa Astra CEE Marcina Ornass-Kubackiego.

"Przeniesienie TVP Polonia na satelitę Hot Bird 13E spowoduje dramatyczne zmniejszenie dotarcia do Polonii. Satelity Astra oferują znacznie większe zasięgi, np. w Niemczech 5 razy wyższą penetrację, a we Francji 4-krotnie większą niż konkurencja. Także w Belgii, Holandii, Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii Astra ma wiodącą pozycję" - powiedział Ornass-Kubacki podczas spotkania z dziennikarzami.

TVP wynajmuje transponder na satelicie Astra na pozycji orbitalnej 19,2E od 2005 roku nadając z niego 10 kanałów, w tym 6 kodowanych (TVP1, TVP2, TVP Seriale, TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP HD) oraz 4 niekodowane (TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Info). Stacje kodowane nadawane są z przeznaczeniem dla operatorów kablowych, a niekodowane (nadawane w formacie free-to-air) mogą oglądać wszyscy posiadacze indywidualnych anten satelitarnych.

"Dzięki emisji sygnału telewizyjnego poprzez satelitę Astry z pozycji 19,2E programy niekodowane mogą być odbierane na terenie całej Europy, stając się często podstawowym źródłem informacji o naszym kraju. Od początku naszej współpracy bardzo ważnym punktem dla TVP było uzyskanie jak największego zasięgu" - dodał prezes Astra CEE.

Źródło: ISBnews

GIEŁDA, EMISJE, M&A:

MCI Management: Wiceprezes i czołowy akcjonariusz Tomasz Czechowicz może nadal zwiększać swoje zaangażowanie w akcje funduszu, jak poinformował w rozmowie z agencją ISBnews.

"Akcje MCI są notowane z dużym dyskontem wobec wartości jej aktywów netto na akcję, a więc wskaźnika opisującego kondycję funduszy takich jak nasz. Jako zarząd wierzymy, że MCI ma wszelkie podstawy do dynamicznego wzrostu w następnych latach, dlatego zdecydowałem się dokupić akcje. Nie wykluczam kolejnych transakcji zakupu" - powiedział ISBnews Czechowicz.

Wiceprezes MCI nabywał w ostatnim czasie akcje tej spółki na giełdzie, poprzez podmiot Alternative Investments Partners (AIP), po ok. 10,3 zł za sztukę.

"Strategia MCI daje silną ekspozycję na dynamicznie rosnące rynki internetowe. Co ważne, trafność decyzji inwestycyjnych jest coraz silniej odzwierciedlana w jej bardzo dobrych wynikach finansowych. Wierzę w dalszy potencjał wzrostu MCI, dlatego zdecydowałem się powiększyć swoje zaangażowanie kapitałowe w spółkę" - dodał wiceprezes.

Źródło: ISBnews

Aurea: Przejmuje większościowy pakiet udziałów w update software AG, przez co wzmacnia swoją pozycję strategiczną w Europie.

Źródło: spółka

KADRY

TK Telekom: Zarząd PKP powołał Jarosława Batora na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej TK Telekom. Zastąpił on dotychczasowego Przewodniczącego Jacka Leonkiewicza.

Źródło: spółka

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

Polkomtel: Operator sieci Plus, wraz ze swoim partnerem firmą Huawei z sukcesem przeprowadził testy rozmów w technologii voLTE, poprzez sieć LTE.

Źródło: spółka

Comarch: Telefónica, jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych na świecie, z 316 mln klientów, wybrała spółkę na rekomendowanego dostawcę rozwiązań IT służących do konfiguracji i planowania sieci. Rekomendacja dotyczy rynku niemieckiego i wybranych krajów Ameryki Łacińskiej.

Źródło: spółka
 
CUBE.ITG: Zawarło umowę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na dostawę i wdrożenie w Grupie Kapitałowej PSE zintegrowanego Systemu Zarządzania Siecią Telekomunikacyjną za 4,76 mln zł (5,86 mln zł brutto).

Źródło: spółka

Asbis: Marka własna firmy – Prestigio – wprowadza dwa smartfony działające pod Windows Phone 8.1, modeli 8400DUO i 8500DUO. Oba modele oferują m.in. czterordzeniowy procesor, matrycę aparatu o rozdzielczości 8MPx, wyświetlacz wykonany w technologii IPS oraz tryb dual SIM. Marka wprowadza też do oferty trzecią generację tabletu Visconte (PMP810T) z 10.1-calowm wyświetlaczem IPS, 2GB pamięci RAM oraz czterordzeniowym procesorem Intela. Ponadto wprowadza nową gamę biznesowych rozwiązań - cyfrowych ekranów Digital Signage.

Źródło: spółka

ABC Data: Wprowadza tablet CityTab Lite 8" 2.0 - model z 8-calowym ekranem posiada mocniejszą specyfikację. Tablet wyposażony został w procesor 1,5 GHz Dual Core, 1 GB RAM, 8 GB flash oraz ekran o rozdzielczości 1024x768 px.

Źródło: spółka

Simple: Instytut Genetyki i Hodowli zwierząt PAN będzie rozliczał projekty z SIMPLE.ERP

Źródło: spółka

Infratel-Operator Infrastrukturalny: Podpisał z województwem łódzkim umowę na realizację zadania „Pełnienie funkcji Operatora sieci w ramach projektu „Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna". Do zadań Operatora Sieci będzie należało m.in.: zarządzanie i utrzymywanie sieci szkieletowej oraz zarządzanie i utrzymywanie ośmiu sieci bezprzewodowych WiFi utworzonych w szpitalach.

Źródło: spółka

Autenti: Ruszyła platforma wymiany i autoryzacji dokumentów w Internecie. Wart milion USD projekt ma pozwolić na odkrycie na nowo potencjał podpisu elektronicznego. Założycielem platformy jest Grzegorz Wójcik, menedżer branży mediów cyfrowych i e-commerce, twórca takich portali jak Interia, TVN24.pl.

Źródło: spółka

HBC: Przeprowadził projekt wdrożeniowy na koncepcji lean manufacturing w spółce Paged Meble.

Źródło: spółka

HyperX: Wprowadza HyperX Skyn Control i Speed - dwie wysokiej jakości podkładki pod mysz dla graczy, zaprojektowane z myślą o różnych stylach gry, różniące się od siebie fakturą i właściwościami.

Źródło: spółka

Intel: Finał dziewiątego sezonu turnieju e-sportowego Intel Extreme Masters ponownie odbędzie się w Polsce w katowickim Spodku w dniach 12 - 15 marca 2015 roku.

Źródło: spółka

Ryanair: Współpracuje z systemem globalnej dystrybucji (GDS) Amadeus.

Źródło: spółka

Agora: Ruszył BIQdata.pl, serwis internetowy z kategorii data journalism przygotowywany przez redakcję mediową. i jest pierwszą marką „Gazety Wyborczej" dostępną tylko online  - początkowo wyłącznie dla prenumeratorów cyfrowych pakietów „Wyborczej".

Źródło: spółka

Arcus: Rozpoczął realizację kontraktu na dostawę 300 urządzeń  wielofunkcyjnych Kyocera oraz usługi serwisowe dla Urzędu Miejskiego w Gdańsku o wartości ponad 2 mln zł brutto, do gdańskiego ratusza trafi blisko.

Źródło: spółka

(ISBnews)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane