Tyle zapłacisz za franka na koniec roku

Oficjalnych prognoz bankowych nie ma, ale przecież wystarczy znaleźć iloraz szacunków kursów EURPLN i EURCHF. Sporządza je 18 instytucji finansowych (przynajmniej tyle znalazłem w terminalu Bloomberga). Zadłużeniu we franku powinni być z nich zadowoleni.

3,30 – tyle zł na koniec roku zapłacimy za franka, wynika ze średniej prognoz analityków (mediana to 3,28 zł). Na koniec 2014 r. będzie jeszcze lepiej – 3,09 zł (3,11 zł mediany). Zachodni analitycy nie silą się na dłuższe prognozy. Wyjątkiem jest polski XTB, który liczy, że w grudniu 2015 r. za franka zapłacimy tylko 2,81 zł.

Wyświetl galerię [1/2]

Prognozy (krzyżowe) franka do złotego, źródło: dane Bloomberga


Jest jednak jeden bank, który ma zupełnie odmienne podejście niż reszta rynku (często je ma;). To JP Morgan. Jego analitycy są najbardziej pesymistyczni co do relacji złotego do franka na koniec tego roku. Mówią o 3,61 zł, czyli 7,5-procentowym osłabieniu złotego. JP Morgan jako jedyny uważa bowiem, że bank centralny Szwajcarii nie zdoła utrzymać w ryzach kursu franka  wobec euro i padnie w tym roku bariera 1,2, przed którą bronią się bankierzy z Berna.  Pożyjemy, …


Obszerną analizę przyszłości franka, autorstwa Jacka Kowalczyka, znajdziesz we wtorkowym „Pulsie Biznesu”.

prognozy CHFPLN, wyliczenia własne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Tyle zapłacisz za franka na koniec roku