Tylko 260 tesli model 3 zbudowanych w trzecim kwartale

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 03-10-2017, 06:57
aktualizacja: 03-10-2017, 06:59

W trzecim kwartale Tesla wyprodukowała tylko 260 elektrycznych aut model 3. Planowała 1500.

Model 3, kosztujący około połowę tego, co model S, ma podbić rynek masowy. Spółka Elona Muska tłumaczy, że tak mała produkcja tego auta to skutek „wąskich gardeł”. Część analityków nie jest zaskoczona wynikiem.

- Byłbym zaskoczony gdyby ktoś był zaskoczony, że nie osiągnęli zapowiadanej produkcji – powiedział Sam Korus, analityk Ark Investment Management z Nowego Jorku. – Kiedy Musk przedstawiał prognozę było wiadomo, że to skrajnie ambitny cel – dodał.  

W handlu posesyjnym akcje Tesli taniały o 1,5 proc. Od początku roku zdrożały o 60 proc.

W trzecim kwartale Tesla wyprodukowała 25336 aut wszystkich modeli. Sprzedaż modelu S i modelu X była rekordowa. Tesla zapowiada, że dostawy jej aut w drugim półroczu będą większe niż w pierwszym o kilkanaście tysięcy pojazdów.

 - Są prawdopodobnie trzy lub cztery tygodnie w tyle jeśli chodzi o model 3 – ocenia Ben Kallo, analityk Robert W. Baird & Co. – „Niedźwiedzie” pewnie zrobią z tego problem, ale to był bardzo dobry kwartał jeśli chodzi o dostawy modelu S i modelu X – dodał. 

Musk, który niedawno ostrzegał, że początkowy okres produkcji modelu 3 będzie „piekłem” zapowiadał, że w sierpniu fabrykę Tesli opuści ok. 100 takich aut, we wrześniu ok. 1500, ale już w grudniu produkcja sięgnie 20 tys. samochodów.

- Elon nigdy nie zrealizował zapowiedzi, nigdy – skomentował Ross Gerber, prezes Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management, spółki posiadającej akcje Tesli. – Oczekiwaliśmy, że znów tego nie zrobi – dodał. 

Gerber twierdzi, że go to nie martwi i nadal wierzy w Muska.

- To koleś, który wiedział jak wylądować rakietą na statku. Cokolwiek to jest, będzie w stanie to zrobić – stwierdził nawiązując do innej spółki Elona Muska, Space Exploration Technologies Corp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu