Tylko CIRS zyskał na popularności

Adrian Boczkowski
opublikowano: 02-09-2010, 00:00

Mamy wyraźny regres w krajowym handlu walutami oraz zapaść na rynku opcji i forwardów

Poznaliśmy wyniki najnowszego badania globalnego pozagiełdowego rynku instrumentów walutowych i na stopę procentową. Od 1989 r. co trzy lata koordynuje je bank banków centralnych, czyli Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements; BIS). Dane, które zostały zebrane w kwietniu od 1,3 tys. instytucji finansowych z 53 krajów, prowadzą do ciekawych wniosków.

Na świecie średnia dzienna wartość handlu walutami oraz derywatami opartymi na nich wzrosła w porównaniu z kwietniem 2007 r. o 20 proc., do 4 bln USD. W Polsce nastapił jednak spadek według kursów bieżących o 15 proc., do 7,85 mld USD. Licząc w złotych, zniżka jest mocno zbliżona, ponieważ w kwietniu 2007 r. i kwietniu 2010 r. wartość złotego była praktycznie taka sama (dolar kosztował około 2,85 zł, a euro — 3,85 zł). W przypadku instrumentów opartych na stopie procentowej różnica była jeszcze większa. Globalnie dzienne obroty wzrosły o 24 proc., do 2,1 bln USD, podczas gdy w Polsce spadły o 42 proc., do niecałych 1,6 mld USD.

Z naszych rozmów z bankowcami i przedsiębiorcami oraz analiz danych wynika, że powodów przeciwstawnych tendencji na rynku polskim i międzynarodowym jest przynajmniej kilka. Chodzi m.in. o przenoszenie handlu złotym przez globalne instytucje za granicę, głównie do Londynu, a także o większą awersję krajowych podmiotów, m.in. banków, do ryzyka (mniej transakcji spekulacyjnych) oraz eksporterów i importerów do instrumentów hedgingowych (źle zrozumiana lekcja "toksycznych" derywatów walutowych z lat 2008-09).

Szczegółowe dane udostępnione wczoraj przez NBP potwierdzają przynajmniej dwa ostatnie zjawiska (skalę offshoringu poznamy w listopadzie). Obrót spekulacyjnymi OIS (stopa procentowa) spadł o 60 proc., opcjami walutowymi — o 62 proc., a prostymi forwardami — o 39 proc. Warto przy tym zwrócić uwagę, że porównanie zostało zrobione wobec 2007 r., podczas gdy szczyt aktywności banków i przedsiębiorców na rynku walutowym przypadł na 2008 r. Wobec tego okresu obecne obroty byłyby w jeszcze większej depresji. Nawet rynek kasowy zmniejszył się o 18 proc. (w porównaniu 2007 r.), choć zapaści w eksporcie i imporcie nie doświadczyliśmy. Zmniejszyła się więc wyraźnie aktywność graczy nastawionych spekulacyjnie (zobacz zestawienie obok).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jedynie CIRS, czyli swap walutowo-procentowy, zyskał na popularności (wzrost o 16 proc.). W praktyce instrument ten może oznaczać przewalutowanie kredytu. Z danych NBP wynika, że to nie przedsiębiorstwa, ale jedynie banki wykorzystują CIRS. Powód? Problemy z rolowaniem swapów walutowych od jesieni 2008 r. skłoniły krajowe instytucje do często droższego, ale bardziej długookresowego zabezpieczania udzielonych kredytów walutowych poprzez transakcje CIRS.

Przez pryzmat rosnącej popularności kredytów w euro

warto zwrócić uwagę na ogólny wzrost roli pary EUR/PLN

w zawieranych na polskim rynku transakcjach walutowych (zobacz wykres obok). To zresztą wpisuje się w obserwowany na świecie od dekady systematyczny spadek udziału dolara w handlu pozagiełdowym na rzecz euro i jena. Wśród krajów wschodzących najmocniej na znaczeniu w ostatnich trzech latach zyskała turecka lira i koreański won. W Polsce, podobnie jak w całym cywilizowanym świecie coraz częściej używane są elektroniczne platformy obrotu. Na platformach pojedynczych banków zawarto w 2007 r. 2 proc. transakcji spot, podczas gdy w 2010 r. — już 13 proc.

Średnie dzienne obroty netto na polskim rynku walutowym

Dane w mln USD

04.2007 04.2010 zmiana (proc.)* Rynek walutowy łącznie 9224 7848 -14

Transakcje na rynku kasowym 2405 1955 -18

Transakcje pochodne łącznie 6819 5893 -13

w tym:

forward 527 318 -39

FX swaps 5881 5368 -8

CIRS 68 79 14

opcje walutowe 343 128 -62 Rynek stopy procentowej łącznie 2681 1561 -41

Opcje na stopę procentową 6 0 -100

Transakcje FRA 1435 775 -45

Transakcje IRS 124 786 -36

w tym:transakcje OIS 660 260 -60

*wg kursu stałego

Źródło: Dane NBP w ramach badania BIS, których podstawą są informacje

z 17 najaktywniejszych polskich instytucji finansowych, których udział na krajowym

rynku walutowym wynosi 93 proc., a na rynku pozagiełdowych instrumentów

pochodnych - 98 proc.

Światowe centra handlu walutami

Na pierwszym miejscu, z udziałem blisko 37 proc. w globalnym rynku Forex, znajduje się Wielka Brytania. Wyprzedza USA (18 proc.), Japonię (6 proc.), Singapur (5 proc.), Szwajcarię (5 proc.), Hong-Kong (5 proc.) i Australię (4 proc.). W ostatnich trzech latach nie doszło więc do rewolucji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane