TYLKO KILKA SPÓŁEK NADAJE TON GIEŁDZIE

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 30-06-2000, 00:00

TYLKO KILKA SPÓŁEK NADAJE TON GIEŁDZIE

Zaledwie 10 proc. spółek odpowiada za prawie 80 proc. obrotów na giełdzie

Z ponad 220 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie zaledwie na 10 procent z nich przypada, w zależności od miesiąca, od 70 do nawet ponad 80 proc. obrotów. W przypadku prawie 80 podmiotów średni obrót na sesji nie przekracza 50 tys. zł. Przy obecnym tempie wchodzenia inwestorów strategicznych do przedsiębiorstw może się okazać, że za kilka lat nie będzie czym handlować na GPW.

Z 223 spółek notowanych na GPW zaledwie 10 proc. robi ponad 70 proc. obrotów na giełdzie. 50 przedsiębiorstw odpowiada za 90 proc. obrotów na GPW. Na ponad połowie notowanych walorów średni obrót na sesji nie przekracza 100 tys. zł. W przypadku 20 firm w ciągu ostatniego miesiąca nie przekroczył on 10 tys. zł.

Elektrim prowadzi

Pod względem wartości obrotów od dawna prym wiedzie warszawski Elektrim. Szczególnie ostatnio jego dominacja stała się wyraźnie widoczna. W czerwcu średni obrót na papierach firmy wyniósł prawie 39 mln zł na sesję, co odpowiada prawie 20 proc. obrotów zanotowanych na wszystkich rynkach GPW. Miesiąc ten może się jednak wydawać szczególny, z uwagi na zapowiedziane WZA przedsiębiorstwa. Dziś walne Elektrimu ma zdecydować o emisji nowych akcji spółki. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tej emisji tylko do ubiegłego poniedziałku mieli czas na zakupy walorów przedsiębiorstwa na GPW, żeby zdążyć zarejestrować się na walne jako ich właściciele. Jednak również w poprzednich miesiącach, mimo że udział walorów Elektrimu w ogólnych obrotach giełdy był niższy niż w czerwcu nawet o 8 punktów procentowych, papiery spółki wciąż należały do najbardziej płynnych na warszawskiej GPW.

Stale ci sami

Również i pozostałe miejsca w poszczególnych miesiącach zajmują praktycznie te same przedsiębiorstwa, głównie firmy z sektora teleinformatycznego. W ich przypadku okres, kiedy będą one stanowić siłę napędową rynku, kurczy się z miesiąca na miesiąc. Przede wszystkim największym zagrożeniem wydaje się być wchodzenie inwestorów strategicznych, co z pewnością znacznie ograniczy płynność walorów. Drugi pod względem udziału w obrotach, nowosądecki Optimus, realizuje rozmowy w sprawie wprowadzenia do spółki inwestora strategicznego. W lipcu będzie wiadomo, czy i za ile 35-proc. pakiet akcji Telekomunikacji Polskiej przejmie od Skarbu Państwa France Telecom. Wprowadzenia inwestorów nie wykluczają też zarządy ComputerLandu i Softbanku, ale stawiają pewne warunki.

W przypadku PKN wejście inwestora także wydaje się tylko kwestią czasu.

Pewnym ożywieniem dla warszawskiej giełdy okazało się wprowadzenie do obrotu giełdowego papierów Kogeneracji. W maju na papierach przedsiębiorstwa notowano po prawie 15 mln zł obrotu dziennie. Jednak stan taki utrzymał się tylko do momentu, aż branżowi inwestorzy nie zdążyli zgarnąć z rynku większości znajdujących się na nim papierów. Czerwiec z kolei okazał się bardzo płynnym miesiącem dla walorów Pekao SA. Obroty na papierach banku w porównaniu z majem wzrosły prawie trzy razy. Było to jednak bezpośrednim następstwem wprowadzenia do obrotu giełdowego akcji pracowniczych.

Ujemny bilans

Polska giełda, niezależnie od tego, czy to się komuś podoba czy nie, zawsze miała marginalny charakter. Dodatkowo ten stan pogłębia wchodzenie inwestorów do kolejnych przedsiębiorstw, co nie sprzyja utrzymywaniu wysokich obrotów. Niewykluczone, że za kilka lat pozostaną na parkiecie firmy z rzadka generujące więcej niż 1 mln obrotu na sesji. Dodatkowo, porównując wielkość obrotów na przejmowanych spółkach w stosunku do wprowadzanych na rynek, okazuje się, że bilans tych przepływów jest ujemny. Już teraz niektóre ze spółek internetowych, deklarując zamiar wejścia na giełdę, wybierają raczej Nasdaq niż GPW.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane