Tylko wynajem aut zaliczył wzrost

opublikowano: 14-11-2019, 22:00

Maleje sprzedaż do firm, popularność diesla oraz klasycznego leasingu. Rośnie tylko wynajem długoterminowy.

Z najnowszych danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wynika, że wynajem długoterminowy samochodów był jedynym w III kw. 2019 r. rodzajem finansowania pojazdów przez firmy w Polsce, który odnotował wzrost w porównaniu z wynikami osiągniętymi rok wcześniej. Firmy nabyły w tej formule o 3,1 proc. nowych samochodówosobowych więcej niż rok wcześniej. Całkowita ich sprzedaż do firm, uwzględniająca wszystkie rodzaje finansowania, była natomiast mniejsza o 2,7 proc. Jeszcze większy, bo wynoszący 4,2 proc., spadek sprzedaży nastąpił w przypadku nowych samochodów nabywanych z wykorzystaniem kredytu, zakupu z pieniędzy własnych i klasycznego leasingu finansowego liczonych razem.

Biorąc pod uwagę łączną liczbę pojazdów znajdujących się w Polsce w wynajmie długoterminowym, w III kw. rynek urósł o 9,5 proc. Bardzo wysoka jak na polski rynek sprzedaż nowych samochodów do firm, osiągnięta w drugiej połowie zeszłego roku, ustawiła poprzeczkę i bazę porównawczą dla 2019 r. na trudnym do pokonania poziomie. Widmo znaczącej zmiany przepisów podatkowych dotyczących rozliczania aut służbowych od początku 2019 r., w połączeniu z podgrzewającymi koniunkturę działaniami marketingowymi importerów i dilerów nowych samochodów, skłaniały część firm i przedsiębiorców do wzmożonych zakupów aut w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Od początku bieżącego roku na rynku sprzedaży nowych aut była stagnacja, a w III kw., ze względu na bardzo wysoką bazę porównawczą, nastąpił spadek.

Na nieco ponad 97 tys. nowych aut sprzedanych do firm 21,4 tys. zostało nabytych w ramach wynajmu długoterminowego. Oznacza to, że udział wynajmu długoterminowego w całkowitej sprzedaży nowych samochodów sięgnął 22 proc., o 1 proc więcej niż rok wcześniej. Wśród 161,1 tys. aut w najmie długoterminowym na koniec III kw. najbardziej popularna jest skoda octavia. Za nią plasuje się volkswagen passat, opel astra i ford focus. 58,9 proc. aut w wynajmie długoterminowym napędzanych jest dieslem (spadek o 3,3 proc. r/r), 38,3 proc. silnikami benzynowymi (wzrost o 2 proc.), a 2,8 proc. napędem alternatywnym (wzrost o 1,3 proc.). Marcin Bol

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy