Czytasz dzięki

Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 08-12-2019, 22:00

W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdą się dane o inflacji oraz decyzje banków centralnych. Politycznym wydarzeniem numer jeden będą wybory w Wielkiej Brytanii.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od ostatecznych danych o PKB Japonii (0.50). Następnie poznamy dane o handlu zagranicznym Niemiec (8), Czech (9) i Węgier (9) oraz PKB Norwegii (8). O 10.30 opublikowany zostanie indeks Sentix obrazujący nastroje inwestorów w strefie euro.

Wtorek

Na pierwszy ogień pójdą dane o chińskiej inflacji (2.30), którym towarzyszyć może publikacja danych o podaży pieniądza i nowych kredytach. Wzrost cen będzie także tematem przewodnim w Europie — stosowne dane nadejdą z Norwegii (8), Węgier (9) i Czech (9). O 10.30 rozpakujemy paczkę danych z Wielkiej Brytanii: znajdą się w niej PKB (10.30), bilans handlu zagranicznego (10.30) i produkcja przemysłowa (10.30). Makroekonomiczne przedpołudnie zamknie publikacja niemieckiego indeksu ZEW (11).

Środa

Inflacyjny przegląd w Europie kontynuować będziemy za sprawą Rumunii (8) i Szwecji (9.30). Dynamika CPI znajdzie się w centrum uwagi także w USA (14.30). Publikacja danych o wzroście cen zbiegnie się z ostatnim w tym roku posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Decyzję i projekcje makroekonomiczne poznamy o 20, zaś o 20.30 głos zabierze przewodniczący Jerome Powell. Środa będzie także pierwszym dniem notowania akcji Saudi Aramco na giełdzie w Rijadzie.

Czwartek

Kolejne dane o inflacji nadejdą z Niemiec (8) i Francji (8.45). O 9 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej na Węgrzech. 9.30 to z kolei godzina publikacji ostatniego w tym roku komunikatu Szwajcarskiego Banku Narodowego w sprawie stóp procentowych. O stopach procentowych będą też decydować banki centralne Turcji (12) i strefy euro (13.45). W przypadku EBC będzie to pierwsze posiedzenie, któremu przewodniczyć będzie nowa prezes Christine Lagarde. O 14.30 Francuzka pojawi się na swojej inauguracyjnej konferencji prasowej związanej z decyzją w sprawie stóp.Politycznym wydarzeniem dnia będą wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Atmosfera wokół nich oraz publikacja wyników mogą mocno wpłynąć na kurs funta.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie dane o nastrojach wśród japońskich przedsiębiorców (0.50) oraz produkcji przemysłowej w tym kraju (5.30). Kolejne dane o inflacji spłyną natomiast ze Słowacji (9), Hiszpanii (9) i Polski (10). Raport GUS będzie stanowił finalne opracowanie — według wstępnego w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 2,6 proc. Ostatnim makroekonomicznym akcentem dnia będą dane o sprzedaży detalicznej w USA (14.30).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane