Tysiąc etatów w Łodzi

opublikowano: 24-01-2023, 12:37
aktualizacja: 24-01-2023, 13:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Alorica otworzy w II kw. centrum usług, jakiego jeszcze w mieście nie ma – zajmujące się doświadczeniem klienta.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto inwestuje w Łodzi
  • Gdzie jeszcze firma otwiera centrum

Łódź ma pierwszego w tym roku inwestora z branży usług biznesowych. Alorica, amerykańska firma oferująca rozwiązania CX (customer experience, doświadczenie klienta) ogłosiła plany rozwoju w Afryce i Europie. Otworzy dwa nowe centra kontaktu z klientem: w Kairze i Łodzi. Polskie centrum, w którym zamierza zatrudnić nawet 1 tys. osób, ruszy w II kw. b.r.

– Egipt i Polska przyciągnęły naszą uwagę jako silne rynki z bogatą bazą talentów. Nasze nowe przedsięwzięcia pozwolą nam lepiej docierać do klientów w regionie – mówi Greg Haller, dyrektor naczelny Aloriki.

W Sofii firma ma z kolei centrum zatrudniające ponad tysiąc osób. Na świecie zatrudnia 100 tys. pracowników w 17 krajach i ma 24-letnie doświadczenie w CX. Oferuje wsparcie w ponad 30 językach i pracuje dla firm z wielu branż: od usług finansowych przez technologiczne, turystyczne, hotelarskie po e-commerce i handel detaliczny.

Pierwszy inwestor z branży CX

Alorica wynajmie w Łodzi biuro, ale jeszcze nie podpisała umowy. Z informacji prasowej wynika, że jej pracownicy działają i stacjonarnie, i z domu. Na stronie inwestora nie ma jeszcze informacji o rekrutacji w Polsce.

– To pierwsza w tym roku inwestycja w centrum usług w Łodzi. Obecnie mamy w kolejce kilkanaście firm, które to rozważają. Recesja powoduje, że zapytań jest więcej, bo firmy z Zachodu szukają możliwości przeniesienia działalności. Alorica to pierwszy w Łodzi inwestor wyspecjalizowany w segmencie doświadczeń klienta. Na inwestycję zdecydowała się szybko, po pół roku rozmów – mówi Adam Brzostowski, , dyrektor biura gospodarczego i współpracy międzynarodowej w Urzędzie Miasta Łodzi.

Sto firm w 20 lat
Sto firm w 20 lat
W Łodzi, której prezydentem jest Hanna Zdanowska, jednym z pierwszych inwestorów z branży usług dla biznesu było Accenture, które pojawiło się w mieście prawie 20 lat temu. Dziś działa tu ponad sto firm, które zatrudniają ponad 30 tys. osób.
Cezary Pecold / Forum

Największe firmy BPO, czyli świadczące usługi dla zewnętrznych klientów, działające w Łodzi to: Infosys, Fujitsu i Philips. Zatrudniają po ponad 2 tys. osób.

Ważny gracz na mapie usługowej

Branżowa organizacja ABSL szacuje, że w Łodzi w sektorze nowoczesnych usług biznesowych pracuje obecnie 30,3 tys. osób. W ubiegłym roku w mieście działało 101 centrów, w tym 13 zatrudniających co najmniej 500 pracowników. W latach 2021-22 powstało sześć nowych centrów.

Pod względem liczby zatrudnionych Łódź jest szósta w Polsce, po Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach, wyróżnia się pod względem pracowników centrów BPO (7,5 tys.), gdzie wyprzedzają ją tylko Kraków i Warszawa.

Spośród największych miast Łódź została przez inwestorów najlepiej oceniona za współpracę z uniwersytetami i koszt wynajmu biura, zajęła drugie miejsce pod względem wsparcia biznesowego i poziomu wynagrodzeń, a trzecie w dostępności powierzchni biurowej i dostępności drogowej w badaniu ABSL, w którym pod uwagę brano 15 czynników, a na podium znalazły się Trójmiasto, Warszawa i Kraków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane