Tysiące dzikich ptaków padło w Iranie na nieustaloną chorobę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 14:39

Tysiące dzikich ptaków padło w zachodnim Iranie na tajemniczą, jeszcze niezidentyfikowaną chorobę - poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE).

Tysiące dzikich ptaków padło w zachodnim Iranie na tajemniczą, jeszcze niezidentyfikowaną chorobę - poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE).

"Dotychczas nie zidentyfikowano żadnego czynnika patologicznego" - oświadczyła na swoich stronach internetowych ta mająca siedzibę w Paryżu organizacja, powołując się na raport szefa irańskich służb weterynaryjnych.

"U zdechłych ptaków nie zauważono też żadnych pośmiertnych zmian patologicznych i ich śmierć pozostaje jedynym dowodem" choroby - głosił raport, precyzując, że od 2 października naliczono 3673 nieżywych ptaków.

Irańskie służby weterynaryjne informowały też, że przeprowadziły serię różnych testów, które nie wykazały przyczyny śmierci ptaków. W regionie obowiązuje kwarantanna. 

Według wcześniejszych doniesień, w sąsiadującej z Iranem Turcji pojawiła się już ptasia grypa w postaci groźnego dla człowieka wirusa H5N1 i była przyczyną padnięcia ok. 1800 indyków w prowincji Balikesir na północnym zachodzie Turcji. Indyki prawdopodobnie zaraziły się od wędrownych ptaków, lecących z Uralu.

Odmiana ptasiej grypy H5N1 od 2003 r. zabiła ponad 60 ludzi w Azji Południowo-wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane